IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ще се уплаши ли Русия от санкциите?

До момента не е ясно дали предложените мерки срещу Москва изобщо могат да бъдат ефективни

22:31 | 23.03.14 г. 17
Автор - снимка
Създател
Ще се уплаши ли Русия от санкциите?

В първите часове след поредната порция икономически санкции срещу Русия заради анексирането на Крим, руската фондова борса и рублата се сринаха, посочва БиБиСи. Две от най-големите рейтингови агенции побързаха да свалят кредитния рейтинг на Русия и дадоха силно песимистични прогнози за икономическия растеж на страната.

Но дали тези санкции наистина работят? Изследване на престижния институт „Питърсън“ показва, че икономическите санкции са частично успешни в едва 1/3 от случаите, припомня Dnes.bg.

От 174 казуса от Първата световна война насам най-голяма успеваемост (50%) е постигната, когато целта на мерките е сравнително скромна, да речем освобождаване на политически затворник. Когато обаче става въпрос за големи промени, успехът спада до гореспоменатите 30 на сто.

Като конкретен пример за провал, от БиБиСи посочват икономическите рестрикции, наложени от Съединените щати върху Куба през 60-те – ембаргото удря обикновените хора, но няма кой знае какъв ефект върху авторитарния режим.

От друга страна обаче, санкциите срещу Иран в последните години – блокиране на търговски канали за износ на петрол и на парични авоари на властта в чужбина – доведоха иранците на масата за преговори за противоречивата им ядрена програма.

Иранската икономика претърпя сериозни поражения вследствие на рестрикциите. Брутният вътрешен продукт на страната спадна с 6%, а инфлацията достигна ниво от 39%.

За момента санкциите срещу Русия се свеждат до замразяване на банкови сметки в чужбина и забрана за пътувания на хора от най-близкото обкръжение на Владимир Путин. Основният въпрос обаче е дали може да се очаква следващата стъпка – наистина сериозни икономически санкции.

Някои инвеститори не искат да стоят в напрегнато очакване. По последни данни над 60 милиарда долара са напуснали Русия само в първите 3 месеца от 2014-та г., което се равнява на сумата за цялата минала година.

Но трябва да се отбележи и друго – не са редки случаите, в които налагащите санкции всъщност страдат повече от тези, на които са наложени рестрикции.

В иранския случай ембаргото от 2012-та г. доведе до рязък скок в цената на петрола. И европейските рафинерии, които внасят по половин милион барела на ден от Иран, бяха принудени да търсят алтернатива.

Русия е на най-големият енергиен доставчик за цяла Европа и един от трите най-големи производители на петрол в света. Погледнато от този ъгъл съвсем очевидно е защо всички са притеснени от налагане на широкомащабни икономически санкции срещу Москва – ясно е, че руснаците далеч няма да са единствената засегната страна. И е ясно, че няма да са най-пострадалата от ембаргото.

Да, американският президент Барак Обама подписа указ, с който се разрешава налагането на санкции върху отделни сектори на руската икономика. Следващият ход е прилагането на обявените конкретни мерки.

Но дали ще се стигне дотам? Ако да, то Съединените щати и Европейският съюз ще имат една единствена надежда – да попаднат в онези 30%, когато санкциите дават резултат.

Още политически новини четете в Dnes.bg
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:17 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 27 rate down comment 15
Сините камъни
преди 10 години
"""Който го е страх от мечки, да не ходи в гората!"""Путин и Руската дума са си направили сметката, да я мислят ония, дето с пресата си и Холивуд заблуждават света или поне си въобразяват, че успяват да го правят!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 27 rate down comment 16
Сините камъни
преди 10 години
Накъде е тръгнал света!Писна ми от лицемерието на американците и *** им от Запада!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 25 rate down comment 10
nobel
преди 10 години
Това със санкциите много ми напомня за нашенската приказка :"Я че си запалим къщата, та да изгори на Вуте плевнико". И както личи от самата статия - в повечето случаи точно така се получава. Но ние продължаваме да упорстваме, въпреки, че в 70% от случаите резултата е лош, негативен, в смисъл - обратен на очакваното и най-често наказваме този, който най-малко има вина по случая. Дали не е крайно време да се замислим дали ivanoff не е прав и в случая целта да е всеобщото обедняване, защото на мен "беден, но свободен" някак не ми звучи разумно.Защото ако бедните бяха свободни, то в каква ли особено тежка форма на робство живеят най-богатите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 26 rate down comment 26
kik333
преди 10 години
По скоро Европа се страхува да наложи санкции на Русия.След като Европа на 87% работи с руски газ кой на кого ще наложи санкции се пита в казуса.Щом са решили да изпълняват заповеди на американският световен пазител нека го правят ние Българите сме против всякакви санкции срещу Русия. Плевнелиев да си подаде оставката веднага това не е президент той е ***
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 19 rate down comment 7
iivanoff
преди 10 години
"ембаргото удря обикновените хора, но няма кой знае какъв ефект върху авторитарния режим." - Ха, Ха... само че сега ще са обикновенните хора от 2-те страни на разделението не само от 1-та!! Това е и целта! - да става съдействащо (субективно, чрез чуствата) процеса /всеобщо обедняване/ - да няма напрежение от обективния "резултат", защото е станал естествено както казва "kefala": "Животът е това което се случва" -> ДА, за маймуните трябва да е точно това, а случването не го мислете - него го определят ДРУГИ!!:)))))))))))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още