Гръцкият фондов пазар се срина в понеделник, след като търговията бе възобновена след петседмично прекъсване.
Основният индекс ASE изтри почти 23 на сто до 615 пункта в ранната търговия. Акциите на National Bank of Greece, най-голямата търговска банка в страната, се сринаха с 30 на сто, което е и дневният лимит.
Обшият банков индекс FTATBNK също падна почти до лимита – с 29,9%.
Сривът не е изненадващ. От седмици собствениците на гръцки акции нямаха възможността да реагират на лоши новини и затова сега има нужда от наваксване, казват трейдъри.
„Вероятността дори един-единствен компонент да се покачи е равна на нула“, твърди Такис Заманис от Beta Securities.
За последно борсата бе отворена за търговия на 25 юни. На следващия ден фондовият пазар бе затворен след изненадващо решение на гръцкото правителство да свика референдум за мерките на икономии, предложени от кредиторите. Тогава „във ваканция“ излязоха и банките, за да се предотврати „бягството на капитали“. Те бяха отворени отново преди две седмици, но все още се запазват и ограниченията при теглене на пари от банките.
Европейската централна банка (ЕЦБ) даде „зелена светлина“ за отварянето на борсата още в началото на миналата седмица.
Междувременно в Атина продължават предварителните разговори с представители на международните кредитори и правителството за нова спасителна програма.
*Актуално към 10,45 часа
Темата за Гърция може да следите тук


Хороскоп за 8 декември 2025
Скъпотия! Храните у нас продължават да поскъпват стремглаво преди еврото
7 декември е обявен за Международен ден на гражданската авиация
Виц на деня - 7 декември
Мачовете по ТВ днес (7 декември)
Може да видим връщане под 4000 долара за тройунция при златото
С новия дълг не се увеличава производителността, а пада върху младите
България с рекорден ръст на онлайн продажбите за Черния петък в Европа
Кой ще замести Хасет в Белия дом, ако стане шеф на Фед
Жизнено важната търговия на Русия с петрол в Индия е в упадък, но не и изчезнала
Kia показа дизайна на бъдещето си
Toyota се завръща във Ф1
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Александър Джартов: Бедствено положение е обявено за Ардино
Китайски изтребители насочиха радар за управление на огъня към японски самолети
Как "човекът на Тръмп" в НАСА ще изправари Китай в космоса?
Проходът Троян-Кърнаре е временно затворен
Япония е изправена пред криза, свързана с деменция
преди 10 години Понякога при криза печелившо е просто да си седнеш на кеша и да гледаш отстрани докато лудите се налудуват .И после да отхапеш апетитно парче активи в земя ,заводи ,вили ,гори, язовири на безценица .....и роди се йоще един милионер ...... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Извадка ок днешните новини:"Гръцкият производствен сектор е бил абсолютно разбит през юли, когато беше въведен контрол върху капитала и преговорите за нова спасителна програма достигнаха своя драматичен връх.Най-новото проучване на компанията Markit потвърждава, че фирмите се сблъскват с рухване на производството си, предаде Business Insider.Индексът на мениджърите по продажбите (PMI) потъна, а заетостта падна с най-бързия си темп от 16 години, откакто Markit измерва производствения сектор на Гърция." отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години За последно борсата бе отворена на 26-ти, ако не се лъжа отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години чудя се само какво ще направят с кеша при този капиталов контролнай-вероятно ще чистят задължения и ще покриват кредити...иначе не виждам сми да продават отговор Сигнализирай за неуместен коментар