IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Русия може да се откаже от плоския данък?

Освен това се обмисля и повишаване на ДДС, за да се компенсират по-ниските приходи от продажбата на петрол

12:27 | 11.08.16 г. 40
Автор - снимка
Създател
<p>
	Снимка: Архив Ройтерс</p>

Снимка: Архив Ройтерс

Правителството на Русия се връща към възможността за прогресивна скала на данъка върху доходите на физическите лица, при която гражданите с по-високи доходи ще плащат на бюджета повече от сегашната единна ставка от 13%.

Една от предлаганите опции е данък в размер до 20% от доходите, а освен това ce обмисля и пoвишaвaнe нa дaнъĸa въpxy дoбaвeнaтa cтoйнocт (ДДС) в cтpaнaтa, пишe вecтниĸ „Извecтия”, пoзoвaвaйĸи ce нa двaма cвoи изтoчници, близĸи дo финaнcoвo-иĸoнoмичecĸия блoĸ нa ĸaбинeтa.

Въпреки това обаче мярката вероятно няма да влезе в сила при изготвянето на бюджета за финансовите години 2017-2019 г., а ще се забави до 2020 г. поради сложността на изпълнението ѝ и свързаните с нея социални рискове, казва източникът на "Известия".

Експерти смятат, че подобна мярка може да навреди значително на едва създадената средна класа заради едновременното увеличаване на данъчната тежест и на цените - поради увеличението на ДДС. 

Източници на "Известия" подчертават, че няма официална дискусия в рамките на бюджетния процес. Най-реалистичната дата за въвеждане на актуализираната данъчна ставка в пилотен режим е 2020 г., но при кризисна фискална ситуация не може да се изключи това да се случи през 2019 г.

Темата за въвеждането на прогресивен данък върху доходите на физическите лица трябва да бъде всеобхватно премислена и да се вземат предвид десетки променливи, смятат служители от Министерството на финансите. Размерът на данъка върху личните доходи трябва да бъде обвързан със социалните осигуровки и ДДС, така че да не се създава дисбаланс в системата, добавят експерти.

Идеята за преход към прогресивна данъчна скала не е нова и има своите привърженици и противници. Финансовият министър Антон Силуанов не изключва възможността за въвеждането ѝ след 2018 г. (властите обещаха до този момент да не променят данъчната система).

От своя страна, бившият финансов министър Алексей Кудрин заяви, че такава мярка е неподходящa, тъй като само 2-3% от населението имат доходи над 1 милион рубли годишно (27 000 лева), а събирането на по-високи данъци от тях ще бъде трудно. Някои руски политици предлагат данък от 50% за онези, които печелят повече от 1 милион рубли на месец (27 хил. лева). В текущите дискусии обаче все още не са конкретизирани ставката и степента на доходите, за която ще важат. Един от събеседниците на "Известия" твърди, че една от опциите е за ставка от 20%.

Нуждата от преразглеждане на данъчната система става все по-голяма заради по-ниските цени на петрола и невъзможността да се намали значително разходната част на бюджета. Плановете на Министерството на финансите показват, че то възнамерява да намали бюджетния дефицит с 1 процентен пункт на година от 2017 г., като така разликата между приходите и разходите през следващата година може да достигне 2,7 трилиона рубли (740 млрд. лв), през 2018 г. - 1,9 трилиона рубли, през 2019 г. - 1 трилион рубли. Общо дефицитът за тригодишния период може да достигне 5,6 трилиона рубли.

Едно евентуално увеличение на данъка върху доходите може да реши косвено проблема с балансирането на бюджета, защото данъкът върху доходите постъпва в регионалните бюджети, а не във федералния, коментира "Известия".

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:05 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 9 rate down comment 9
misanthrope
преди 7 години
Мен ако питаш, направо са си още в средновековието. Трябват му пари на самодържеца кво да праи, ще одере крепостните. Ама имат ли, нямат ли какво да ядат.. пука му. Ще им вземе каквото имат па кой оцелее.. оцелее кой не.. Бог да го прости, има още много.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 7 rate down comment 5
SPART
преди 7 години
Половин истина,не е Истина! Ето оригиналния линк взет от вашата статия:http://izvestia.ru/news/626535Сравнете дължината му с това което сте превели и вижте доколко съвпадат двата текста....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 11 rate down comment 8
needtoknowmore
преди 7 години
Те от Кремъл са още в СССР - искаш много от техният икономически think tank.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 14 rate down comment 7
misanthrope
преди 7 години
И на тех не им е лесно. Ако тези цифри са верни.. мале леле, страх. А да вдигнеш данъците когато икономиката е в упадък и то точно ДДСто е може би най-*** нещо. Така просто ще я довършиш. Пък вие си продължавайте да обяснявате как ембаргото и международната изолация изобщо не им пречи. Също не разбирам що за глупост е, да прокарваш законопроект за вдигане на данъците от 2020та, за да компенсираш намалените приходи от ниските цени на петрола. Че това са моментни неща, какво ще е през 2020та Господ знае. Ако им трябват пари сега, заради ниските приходи, как им помага вдигането на данъците от 202та?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 8 rate down comment 0
Joel
преди 7 години
1 млн рубли са около 27 000 лева
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 10 rate down comment 4
khao
преди 7 години
ето сега всички разбирачи ще видят защо не трябва да пиапме плоския данък :):) не и докато доверието в правителството и съда не минат 60-65%
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още