За четвъртото тримесечие на миналата година, Toyota Motor обяви по-висока от очакваното оперативна печалба и повиши годишната си прогноза, позовавайки се на субсидиите, отпуснати от японското правителство и понижените разходи, съобщава Ройтерс.
Оперативната печалба на компанията за периода октомври-декември е нараснала с 51% на годишна база до 149,7 млрд. йени, а нетната печалба за същия период се е понижила с 13,5% до 80,9 млрд. йени.
Наводненията в Тайланд засегнаха производството на Toyota точно в момента, когато компанията се възстановяваше от щетите, нанесени й от земетресението, връхлетяло Япония през март.
Поради загубите от наводненията, през 2011 г. Toyota продаде 240 хил. автомобила по-малко, с което позволи на General Motors и Volkswagen да я задминат по глобален обем на продажбите.
След като повиши прогнозата си със 70 млрд. йени за 12-те месеца до 31 март, Toyota вече очаква оперативна печалба от 270 млрд. йени. Оперативната печалба на компанията за предходната фискална година възлезе на 468 млрд. йени.
Анализатори, участвали в проучване на Ройтерс очакват оперативната печалба на компанията за периода да достигне 331 млрд йени.
Toyota, която има пазарна капитализация от 135 млрд. долара – по-голяма от тази на Honda Motor, Nissan Motor и Suzuki Motor взети заедно – повиши годишната си прогноза за нетната печалба до 200 млрд. йени от 180 млрд. йени., каквито бяха очакванията на компанията през декември.
Такахико Иджичи, член на висшия мениджмънт на Toyota заяви, че през 2012 г. компанията иска да продаде в Китай поне 1 млн. автомобила. Той потвърди, че през годината Toyota очаква да продаде на северноамериканския пазар 1,9 млн. автомобила.


Тарикати продават стартови пакети евро от по 20 лева за 50
Мъж е в кома след тежък побой пред магазин
Награждават участвалите в евакуацията на танкера "Кайрос"
Какво ще бъде времето във вторник?
Нужен е още 1 млн. лева за допълнителни ремонти в СК "Локомотив" във Варна
САЩ създадоха новия си план за национална сигурност спрямо капризите на Тръмп
Deutsche Bank: Бумът на AI продължава, няма балон
Посланик Пъздър за глобите на ЕС, енергетиката и AI, част 3
Посланик Пъздър за глобите на ЕС, енергетиката и AI, част 2
Посланик Пъздър за глобите на ЕС, енергетиката и AI, част 1
Пет от най-странните жабки в серийни автомобили
Първото BMW M се продава
Опасно ли е поставянето на калъфи върху седалки с подгрев
Volkswagen вкарва три модела в сервизите заради проблеми с безопасността
Hyundai възражда един от най-забавните си модели
Селена Гомес със секси визия докато украсява елхата
10 идеи за коледен декор на кухнята
Политолози: Протестът диктува правилата и всички политици искат да го яхнат
Путин вярва, че печели войната си срещу Запада и... може би е прав
Как Русия спря Асад