Японската централна банка отново разшири програмата си за изкупуване на активи с 10 трлн. йени (124 млрд. долара) заради знаците за забавяне на икономическия растеж през първото тримесечие на годината, съобщи Bloomberg.
Основната лихва се запазва на ниво 0-0,1%, съобщиха от институцията. Увеличава се и максималният матуритет на държавните облигации, изкупени по програмата, от 2 на 3 години.
Ще бъдат намалени обаче с 5% финансовите ресурси по програмата за подпомагане на японските банки с ликвидност заради слабото търсене на кредити.
В средата на февруари Японската централна банка изненада пазарите, като разшири програмата си за изкупуването на държавен дълг с 10 трлн. йени. Решението беше обявено само ден след излизането на статистиката за икономическия растеж през последното тримесечие на миналата година.
Икономиката на Страната на изгряващото слънце се сви с 2,3% през последните 3 месеца на 2011 г., докато анализатори очакваха спадът да е малко над процент.
Група депутати принудиха управителя на японската централна банка Масааки Ширакава да предприеме нови действия за стимулиране на растежа, като предложиха законодателни промени, с които да се гарантират необходимите действия за борба с дефлацията.
От банката обаче съобщиха, че вероятно целта за 1% инфлация ще бъде постигната по-рано от очакваното, което на практика обезсмисля стимулите, коментира главният икономист на Credit Suisse Group за Япония Хиромичи Ширакава. Потребителските цени през март са се повишили с 0,2%, което надвишава прогнозите.
„Ефектът от тези позитивни действия може да бъде напълно изтрит. Изглежда централната банка реши да натисне рязко педала на газта, но рязкото натискане на спирачката ще е трудно“, казва той.
Неговото твърдение се отразява и от реакцията на йената след новината. Първоначално японската валута започна да поевтинява на валутните пазари, а в последствие се възстанови от загубите.
Производители алармират, че нивото на йената спъва производството. Промишленото производство в Япония през март е нараснало по-слабо от очакваното, което потвърждава опасенията за по-силно забавяне на икономическия растеж.
Финансовият министър на Япония Юн Азуми обаче подкрепи действията на централната банка на страната. Според него увеличението на програмата за изкупуване на държавни облигации е приемливо.
Анализатори очакват японската централна банка да обяви нова серия икономически стимули през юни, когато институцията ще преразгледа прогнозите си за икономиката на страната.


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Петте елемента в изграждането на учителя: Липсата на една брънка скъсва веригата
Великобритания трудно ще възстанови щетите от Brexit върху икономиката си
Износът и вносът на Китай скочиха през май благодарение на AI
Поръчките на петролни супертанкери надминаха рекорда от 2008 г.
Бунтът срещу центровете за данни заплашва бъдещето на AI
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Само 3500 долара: новият украински прехващач на Shahed привлича внимание
Полицията проверява незаконна помпена станция за над 500 000 лв. на яз. "Студен кладенец"
Приятелите на Джей Ло се надяват тя да даде шанс на Брет Голдстин
Диетата MIND: Шест храни за здрав мозък