Китай подписа сделка за доставка на самолети Airbus за 3,5 милиарда в първия ден от визитата на германския канцлер Ангела Меркел в страната, съобщи китайската съобщава Ройтерс.
Днешното споразумение е първата значителна сделка на Airbus в Китай, откакто избухна спорът между Пекин и ЕС по въпроса за търговията с парниковите емисии, припомня агенцията.
Отказът на Пекин да приеме европейската схема доведе до анулирането преди време на сделки на стойност до 14 милиарда долара.
В понеделник информирани източници съобщиха, че от Airbus са се надявали да спечелят поръчки за близо 100 самолета А320 при сделка, която може да достигне 9 милиарда долара.
Меркел, която веднага след пристигането си на летището в Пекин се отправи за среща с премиера Вън Цзябао, посещава Китай за втори път тази година, информира АФП.
Германия играе все по-решаваща роля в кризата в еврозоната, според Китай, а следователно Берлин се налага като ключов събеседник по темата за уреждането на дълговата криза в еврозоната, от която страда и Китай, допълва Франс прес.
Сред основните цели на визитата на Меркел е да се гарантира траен растеж на търговията между ЕС и Китай, както и да се разсеят съмненията на Пекин в надеждността на еврото.
Двудневната визита на Меркел днес и утре включва срещи с китайския й колега Вън Цзябо и други лидери. Очаква се Германия и Китай да подпишат поредица бизнес споразумения.
Меркел е придружавана от три ключови фигури в кабинета - външния, финансовия и икономическия министър, както и от представители на близо 20 германски компании.


Демерджиев: Има достатъчно доказателства за повдигане на редица обвинения по случая „Баба Алино“
Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
От 1 август допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
18-годишен шофьор загина в катастрофа
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Арестуваха войника, заплашил Путин с преврат
И Бонев разкритикува бюджета: Вероятн оставени много капани, които в момента щракват
Най-накрая: Демерджиев обяви, че ще има нови лаборатории за изследване на кръвни проби
Нинова за Радев: Обеща да не вдига данъците, а ги вдигна - хората ще обеднеят
Месечна прогноза: Очаква ни парещ юли, температурите стигат 40°С
преди 13 години Първокачествени хранителни продукти. Плащат много скъпо за тях.Особено се изръсват за т.нар. "Био-продукти". За тях цената е почти без значение и искат големи количества. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Че какво можем да предложим на Катар, освен да им подарим кученце...? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Меркел отива с 20 бизнесмена в Китай и още в началото сключват договор за 3.5 млрд. долара. Нашите се изтъпанчиха в Катар със 100 бизнесмена и се върнаха с празни ръце :), дори никой не пожела да се види с тях. Затова пък нашите не се притесниха от това и си отидоха на катарския плаж. отговор Сигнализирай за неуместен коментар