IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ерата на излишъците в Русия е към своя край

Според руската централна банка страната ще отчете дефицит по текущата си сметка през 2015 г.

11:47 | 04.10.12 г. 36
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Ерата на излишъците в Русия е към своя край

Генерираният от износа на петрол и газ излишък, който предпазваше руската икономика от външни сътресения в продължение на десетилетие, ще се стопи в началото на 2015 г., когато вносът се очаква да надхвърли приходите от износа на енергийни суровини, разкрива прогноза на централната банка в Москва, цитирана от Financial Times.

Прогнозата е първото официално признание, че икономическият модел на разточително харчене на петролни долари, характерен за управлението на Владимир Путин, е към своя край.

Търговският излишък на страната, който за периода 2000-2011 г. генерира 785 млрд. долара – сума еквивалентна на 40% от руския брутен вътрешен продукт (БВП) – помогна на Москва да акумулира третия по големина валутен резерв в света, в размер на приблизително половин трилион долара.

В периода 2008-2009 г. този резерв позволи на Кремъл да похарчи над 200 млрд. долара, за да се защити от глобалната финансова криза и да избегне фалита на редица руски компании.

Икономика с „двоен дефицит“, при която, както правителственият бюджет, така и външният търговски баланс са негативни, е нещо, с което руските политици ще трябва да свикнат.

„Това е една напълно непозната макроикономическа парадигма за страна, която е свикнала да живее с излишъци“, казва Иван Чакаров, главен икономист за Русия на Renaissance Capital в Москва.

Според средносрочната монетарна стратегия на руската централна банка - документ, части от който бяха публикувани в сряда - излишъкът по текущата сметка на Русия ще се свие от прогнозираните 79,9 млрд. долара през 2012 г. до 25,2 млрд. долара през 2013 г. и дефицит от 8,8 млрд. долара през 2015 г.

Прогнозата е базирана на сценарий, при който през 2015 г. цената на петрола ще достигне 104 долара за барел.

Тази прогноза като цяло съвпада с очакванията на Международния валутен фонд (МВФ), според който през 2016 г. текущата сметка на Русия ще е негативна.

Последният път, когато Русия имаше дефицит по текущата сметка на тримесечна база, беше в края на 1997 г. Според анализаторите това е и основната причина за колапса на рублата през август 1998 г.

Отчасти поради политическата несигурност през 2011 г. нетното изтичане на капитали от страната достигна 84 млрд. долара, или еквивалента на 5% от руския БВП.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:30 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Азия виж още

Коментари

5
rate up comment 8 rate down comment 1
data
преди 11 години
Някакви доводи имаш ли или просто чешеш клавиатурата ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 0 rate down comment 1
dean.jordanov
преди 11 години
Е сега, понякога е позволена и ирония.. иначе много суха остава материята.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 9 rate down comment 1
naso_fr
преди 11 години
Точно в десятката!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 12 rate down comment 2
data
преди 11 години
Рано или късно истината ще ги тресне по главата - Русия е една изостанала страна , крепяща се единствено на износа на суровини . Те дори не инвестират в инфраструктура както арабските страни, а разпределят парите по пощенските кутии на партията .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 10 rate down comment 1
Ironhorse
преди 11 години
То и за това е голямото напъване дани заробят чрез предателите от БСП !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още