Северна Корея е изстреляла днес балистична ракета със среден обсег, потвърди представител на Белия дом в Рияд, където президентът Доналд Тръмп е на посещение, предаде Франс прес.
„В течение сме на информацията, че Северна Корея е изстреляла балистична ракета“, заяви той, като отбеляза, че нейният обсег е бил по-малък от последните ракетни опити на Пхенян. „Тази система, изпробвана за последен път през февруари, има по-малък обсег, отколкото ракетите, изстреляни от Северна Корея при последните три опита“, заяви анонимният представител на Белия дом, цитиран от Ройтерс.
Седмица по-рано Северна Корея заяви, че е тествала нов тип ракета, която може да носи голяма ядрена бойна глава. В понеделник Съветът за сигурност на ООН призова Пхенян да не провежда повече ядрени опити, припомня ВВС.
Последната ракета е прелетяла около 500 км в посока Японско море, твърдят от Генщаба на южнокорейската армия. Миналата седмица изминатото разстояние беше около 700 км.
Според японските информационни агенции по всяка вероятност ракетата е паднала във води извън японска акватория.
Началникът на японския кабинет Йошихиде Суга заяви по време на пресконференция, че на Северна Корея е била изпратена протестна нота.
По-рано през деня в неделя режимът в Пхенян заяви през официозните медии, че ще продължава да изпробва оръжия, способни да ударят САЩ.
ВВС посочва, че това е 10-ият засечен ракетен текст от страна на Северна Корея тази година.


Учениците губят способността си да мислят заради прекомерната употреба на ИИ
ЕФЕ: Новият враг на Европа: сушата ще става все по-честo срещано явление през следващите години
Еврокомисар: Трудни дни за електроснабдяването в Европа
На море в Северна Гърция - все повече заприличва на нашето
Пробив в лечението на рак? Ваксина показа възпиращо действие за повторна поява на рак на кожата
Светът води грешния дебат относно AI безопасността
Трейдъри хеджират риска Фед да снижи лихвите през 2027 г.
Тръмп използва Ким Чен Ун, за да притисне Южна Корея
Meta тихомълком се превърна в един от най-големите AI клиенти на Microsoft
Защо AI не е най-голямата инфлационна тревога на BoE, част 1
Превишението на скоростта е новото нормално: 79% от американците го правят
OSCA: забравеният символ на автомобилното изкуство
Защо задната скорост може да вие като развалена прахосмукачка
7 култови спортни коли, които си отидоха без наследник
Как изглежда Toyota Prius, която минава по 20 000 км на месец
Мадона показа снимки от своя ЧРД в Корфу
Гл. Комисар Джартов: Не бива да сме спокойни, пожароопасният сезон продължава
Кожените джапанки - хитът на това лято
Захарова: Новите правила за мобилизация тласкат украинците в робство
Муцунски: Търсим справедлив и предвидим европейски процес за членството ни в ЕС