Новият лидер на Хонконг Кари Лам положи клетва пред президента на Китай Си Дзинпин навръх 20-та годишнина от предаването на бившата британска колония на Пекин, съобщава Ройтерс.
Церемонията бе проведена при засилени мерки за сигурност, на открито, на същото място на пристанището, където под проливен дъжд преди 20 години последният колониален губернатор Крис Патън със сълзи на очи предаде Хонконг на Китай, предава БТА.
Въпреки засилената охрана обаче се стигна до дребни сблъсъци между продемократични активисти, някои от които носеха транспаранти с надписи "Демокрация. Самоопределение", и поддръжници на Пекин.
Десетки демонстриращи с искания за демокрация бяха отведени от полицията, а на мястото останаха няколко прокитайски групи, които ликуваха шумно и вееха победносно знамената си. Те скандираха "Да живее Китай" и "Подкрепяме действията на полицията".
На 1 юли 1997 г. Великобритания върна Хонконг на Пекин по формулата "една страна, две системи", която предвижда гарантиране на широки свободи и независимост на съдебната система, каквито не са виждани в континентален Китай, отбелязва Ройтерс.
През март подкрепяната от Пекин Лам бе избрана за следващия главен администратор на Хонконг от 1 200-членна избирателна комисия, доста от чиито членове са прокитайски настроени или са лоялни на управляващите среди.
През 2014 г. отказът на Пекин да предостави всеобщи избирателни права на автономната територия предизвика тримесечни улични протести и увеличаващи се призиви за независимост. Според много наблюдатели това е най-неспокойният период от предаването на Хонконг.
Китайският президент признава, че формулата "една страна, две системи" е изправена пред "нови предизвикателства", но че към нея не трябва да се подхожда под давление на емоциите.
Днес над 100 хил. души да участват в ежегодното улично шествие, за да отбележат 20-та годишнина от предаването на Хонконг. Походът започна в 15,30 ч. местно време, малко след като китайският президент Си Дзинпин отпътува от Хонконг.
Организирането на демонстрацията в бъдеще обаче може да се окаже под въпрос, тъй като новото правителство на Хонконг се очаква да приеме спорен закон за националната сигурност, който да предотвратява случаи на държавната измяна, противодържавната и подривната дейност.
Плановете за приемането на такъв закон датират от 2003 г., когато 500 хил. души излязоха по улиците на града на 1 юли, за да протестират срещу централната власт в Пекин.


Без ток във Варна на 6 юли 2026
Мачовете и спортът по ТВ днес (2 юли)
Виц на деня - 6 юли
Неймар обяви края
Времето във Варна на 6 юли 2026
JPMorgan срещу Goldman Sachs в спора за капиталовите правила
Революцията с децентрализация на Бърнам е изпълнена с опасности
Тъмната търговия с акции нанася много щети в Европа
Акциите в Азия падат заради чиповете, доларът леко се покачва
EasyJet се съгласи с последната оферта на Castlelake, надхвърляща 5 млрд. паунда
Автомобилна революция в Китай – 8 марки останаха без лиценз
Нов лидер по продажби в САЩ шокира Ford и Toyota
Близо половината шофьори не харесват мултимедийните системи
Ето какво дели Никола Цолов от Formula 1
Германец остана без книжка заради пускането на климатик
Татуировките - доживотно излагане на химикали, как влияят на имунната система
Пламна автобус на АМ „Тракия“, пътниците останаха блокирани на пътя
Тръмп "освободи" и наказан американски футболист
Мият транспортни подлези в София, променят движението от 7 до 28 юли
преди 9 години тука с цветните революции не им се получи филма на американските фашшисти. Всеки опит за дестабилизация на Китай ще бъде удушен и подстрекателите утрепани .... Все едно в "Източна Румелия" да се дигнат на протест в деня на съединението, че са част от България. Абсолютна гаддна американска пропаганда ..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар