Усилията на Китай да отвори своя финансов сектор към чуждестранните банки и финансови институции ще се основават на принципа на реципрочността и няма да помагат на протекционизма на други страни, заяви представител на властите, цитиран от Ройтерс.
Чън Уънхуей, вицепредседател на Комисията за регулиране на банковите и застрахователните услуги (CBIRC), направи коментара по време на форум в Китай, който има за цел ускоряване на процеса по отваряне. По думите му държавите, които се страхуват да изложат своите финансови сектори на конкуренция, няма да се възползват от новите възможности.
Без да посочва имена Чън заяви, че някои страни са наложили ограничения на международната експанзия на китайските финансови институции.
“Отварянето на нашата страна е базирано на принципа за равенство и взаимна изгода”, обясни той, подчертавайки, че целта е всички да спечелят и да има реципрочност.
“За страните и регионите, които се страхуват от отвореност и налагат протекционизъм - тяхната дългосрочна конкурентоспособност определено ще пострада, тъй като те гледат единствено краткосрочната печалба”, допълни Чън.
Управителят на централната банка И Ган миналия месец заяви, че Китай ще позволи на вътрешни и чуждестранни фирми да се конкурират равнопоставено и ще даде възможност за разширяване обхвата на бизнеса на чуждестранните банки в Китай.
Азиатската страна е под огромен натиск от страна на САЩ от гледна точка достъпа до нейните пазари и обеща да позволи на чуждестранни инвеститори да могат да навлязат във финансовите услуги, автомобилния сектор и потребителското финансиране до края на тази година.
Чън коментира, че пазарният дял на чуждестранните банки е бил едва 1,32% от общите банкови активи в Китай към края на 2017 г. Това е спад от отчетените по-рано 2,5%.
“Пазарният дял е намалял напоследък, което не е добре”, обясни Чън.


Пазаруването вече се превръща във финансова стратегия
От врачанското село Згориград до залата на Чимаев и спаринги с Царукян: Българин покорява ММА в Америка
Съвременните градове поставят фокуса върху личностното развитие на хората
Локо Пд победи Ботев и стигна до бараж, Черно море не успя да се класира
Настроенията в Русия се обръщат срещу Путин
AI бумът заплашва с прегряване икономиката на САЩ
Мерките на Китай може да засегнат активи в Хонконг за $32 млрд.
Политическият риск връща натиск върху развиващите се пазари
Абу Даби и Катар прекарват още танкери през Ормуз въпреки блокадата
Саудитска Арабия използва петролната си мощ като геополитически инструмент
Шокиращата история на най-скъпото BMW в света
Прототипът, който превърна Bugatti Veyron в легенда
Как екстремната топлина влияе на автомобилните гуми
Китайските ЕV вече владеят над 15% от пазара в Европа
Неудачници: никой не иска да купува тези коли през 2026
Владислав Панев: Държавата може да стимулира гражданите да спестяват
Поставянето на граници е ключът към здравите връзки
Отровен от мафията: Как Ачера се превърна в столицата на рака в Италия
Шишков: Нямаше тръба за водопровода в Севлиево, цялото правителство я търси
Как да остарявате с гордост?