Основните борси в Азия затвориха с повишения сесията в четвъртък, след като инвеститорският оптимизъм беше повишен от благоприятното развитие в отношенията на търговския фронт между САЩ и Китай, информира CNBC.
Властите в Пекин ще намалят наполовина митата върху вноса от САЩ от 14-и февруари, посочва изявление на уебсайта на Министерството на финансите. Съобщава се, че този ход е направен с цел да се „насърчи здравословното и стабилно развитие на търговията между Китай и САЩ".
В континентален Китай индексът Shenzhen composite се повиши с 2,89% и затвори при 1727,24 пункта. Междувременни беначамркът Shenzhen component добави 2,87% и приключи сесията на ниво от 10 601,34 пункта, докато измерителят Shanghai composite нарасна с 1,72% и затвори при 2866,51 пункта.
В Япония бенчмаркът Nikkei 225 се повиши с 2,38% до 23 873,59, а индексът Topix натрупа 2,07% до 1,736,98. Показателят Kospi в Южна Корея се повиши с 2,88% и затвори на ниво от 2227,94 пункта.
Междувременно индексът Hang Seng в Хонконг затвори с повишение то 2,64% при 27 493,70 пункта.
Австралийският бенчмарк ASX 200 приключи сесията с повишение от 1,05% до 7049,20 пункта. Данни на австралийското статистическо бюро от четвъртък показаха, че оборотът от продажбите на дребно в страната е намалял с 0,5% на сезонно коригирана база през декември спрямо ноември.
Към 11:35 ч. българско време йената се търгува на ниво от 109,83 йени за долар, а австралийският долар - на стойност от 0,6744 щатски долара.
За ръстовете на основните азиатски индекси допринесоха и съобщенията за пробиви в разработването на лекарство за коронавируса.
Ройтерс съобщи в сряда, че изследователски екип от Zhejiang University е намерил начин за лечение на хора, заразени от новия коронавирус. От Световната здравна организация обаче заявиха, че „не са известни ефективни лекарства срещу този щам на заразата“.
Междувременно учен от Великобритания, разработващ ваксина против коронавируса, съобщи пред Sky News в сряда, че неговият екип е направил „значителен пробив“, като е съкратил периода на пълно възстановяване от 2-3 години на 14 дни.
Според Франсис Тан от UOB Private Bank в момента има два фактора, които движат пазарите. Първо, според инвестиционния стратег трейдърите предвиждат, че „ваксината срещу коронавируса ще бъде разработена скоро“.
„Вторият фактор, който смятам, че е много по-важен, особено след последната световна финансова криза, е, че има голяма ликвидност на пазара“, каза Тан.
„Това не ме успокоява, защото ако погледнете числата… темпът на увеличение на дневна база продължава да е по-висок“, каза той. "Все още има рискове и пазарът просто изпомпва повече ликвидност", добави той.