Американският Сенат одобри Джанет Йелън за председател на Федералния резерв на САЩ с 56 гласа “за” и 26 “против”, предаде Ройтерс. Йелън е и първата жена – шеф на американската централна банка.
Част от сенаторите, които заплашиха, че ще гласуват против Йелън, не успяха да стигнат до Вашингтон за гласуването заради лошото време и отложените полети, отбелязва FT.
Някои от републиканците в Сената, които по принцип не подкрепят програмата за изкупуване на облигации на Фед, гласуваха против Йелън. Според тях фондовите пазари са станали зависими от “лесните пари”, които Фед излива в икономиката.
Джанет Йелън, чийто мандат започва от 1 февруари, ще трябва да реши дали да продължи политиката на Бен Бернанке за плавно оттегляне на паричните стимули. Възможно е тя да реши друго, в зависимост от състоянието на икономиката.
Бернанке, който ще председателства още една среща на Фед в края на януари, даде през декември насоки за вероятните действия на институцията през тази година. Малко е вероятно американската централна банка да повиши основната лихва, тъй като безработицата все още не е достигнала 6,5%. В момента нивото й е 7 на сто.
Финансовите регулации също ще попаднат във фокуса на Федералния резерв. Джанет Йелън заяви наскоро, че е важно да се сложи край на твърде големите, за да фалират банки.
Джанет Йелън също така защитава идеята, че Фед може да толерира и малко по-висока инфлация, ако това е цената за борбата с високата безработица. Тя обаче е твърд поддръжник на повишението на основния лихвен процент при заплахата от прекомерна инфлация.
Междувременно Сенатът отложи вота за удължаването на помощите за безработица на 1,3 млн. американци. Мотивът – студеното време и отменените полети, заради които някои сенатори не успяха да стигнат до Вашингтон за гласуването.
“Целта е да имаме реален дебат как и дали да удължаваме изплащането на помощи за безработица и как да накараме икономиката да расте”, коментира зам.-лидерът на републиканците в Сената Джон Корнин.
Специалната федерална програма осигуряваше по 300 долара седмично в продължение на 28 седмици за безработни американци, които вече не получават стандартните помощи при безработица. На 28 декември 1,3 млн. души изгубиха обезщетенията си по програмата и ако тя не бъде удължена се очаква още 2 млн. души да изгубят обезщетенията си през първите шест месеца от годината.


Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Откриха труп на жена в Елените
Въздушната линейка транспортира пострадал до София
Професор от УМБАЛ „Александровска“ обявява безсрочна гладна стачка
Волейболните национали с нова победа в Лигата на нациите
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 2
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 1
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Челен удар край Луковит:14-годишно дете пострада тежко
Украйна не е единствената бойна организация, която оформя автономна война
Първан Симеонов: Може да се окаже, че моделът остава без Борисов и Пеевски, но с нов началник
Стоичков след среща с Марко Рубио: Впечатлен съм от него
3 противовъзпалителни рецепти за вечеря