Индексите на американските фондови борси се търгуват в тесни граници, съобщи CNBC. В сутрешната търговия Dow Jones Industrial Average добави 0,52%, като най-добре се представя Caterpillar, a най-незадоволително - IBM.
Финалният индекс на Мичиганския университет за потребителското доверие се понижава до 91,7 пункта през февруари от 92 пункта през януари.
Министерството на търговията обяви също, че частното потребление расте стабилно през януари – с 0,5%.
Ръстът на БВП в САЩ през четвъртото тримесечие беше ревизиран нагоре от 0,7% до 1%, но повишението се обяснява по-скоро с висока складова наличност, което означава, че много стоки са останали непродадени. Финалното четене на данните се очаква през март.
Инвеститорите следят и срещата на централните банкери и министрите на финансите от страните от Г-20 в Шанхай. Управителят на Китайската народнa банка Джоу Сяочуан обяви в петък, че страната няма намерение допълнително да обезценява юана.
“Коментарите на Джоу, някои по-добри от очакваното данни, както и поскъпването на петрола може да помогнат наблюдаваният подем на борсите да се превърне в нещо по-трайно”, казва Марк Лускини, главен инвестиционен стратег в Janney Montgomery Scott.
Към 17:20 часа българско време американският лек суров петрол WTI поскъпва с 1,63% до 33,61 долара за барел, като по-рано през сесията сортът надвиши 34 долара за пръв път от четири седмици насам. Европейският бенчмарк Брент се търгува с 2,75% ръст до 36,25 долара за барел.
Златото поевтинява с 1,04% до 1 225,90 долара за тройунция.
*Данните са актуални към 17:20 часа българско време


Варна даде старт на 39-ото Европейско първенство по карате киокушин
Открито е обезобразено тяло на мъж на Витоша
Имотна измама в България: как се губят имоти „по документи“ и как собственикът може да се защити
Хърватия го закъса, инфлацията удари тавана за последните 30 месеца
Кметът на Варна: Автомобилният трафик по Алея Първа няма да бъде възстановен
Русия притиска студенти да попълват редиците на операторите на дронове
Замърсяването от въглища намалява глобалното производство на слънчева енергия
Защо европейският пазар губи натрупаната си инерция от началото на 2026 г.
Рядък щам на ебола без одобрена ваксина отне десетки животи в Конго
Киър Стармър има един последен ход: страхът от това какво ще последва
Британци атакуват рекорда за най-бърз автомобил
Mercedes отряза китайци и американци за бронираната S-Class
Hyundai прави EV по-евтини, без за променя батериите
Най-продаваната кола в историята празнува 60-годишен юбилей
Защо класическите Citroen-и нямат стандартен педал за спирачка
Откриха тяло край хижа "Рудничар"
Ердоган: На срещата на върха на НАТО в Анкара се очакват важни решения за бъдещето на Алианса
Турция засилва "Синя родина", Атина отхвърля експанзионистката реторика
Нова детска надбавка в Гърция: семейства ще получат до 1050 евро
Абитуриентският бал: Между 5000 и 8000 евро за празничната нощ