Американските индекси започнаха търговията със спадове на фона на нарастването на безпокойството от търговска война между САЩ и Китай и данните за заетостта, които не отговориха на очакванията на анализаторите, съобщава CNBC.
Бенчмаркът на сините чипове Dow Jones отписа 165 пункта до 24340,13 пункта, или спад с 0,67%, като акциите на Boeing бяха най-големите губещи в индекса. Широкият измерител S&P 500 отбеляза спад от 12,59 пункта до 2650,53 пункта, или 0,47%, като суровините бяха най-зле представящият се сектор. Технологичният Nasdaq се понижи с 27,13 пункта до 7049,75 пункта, или -0,36%.
„Това в действителност е реакция към Китай. Това, което виждаме от тази администрация, е тенденция към гръмки изявления, от които всички са притеснени, и след това намиране на прагматично решение. Разумът може би ще надделее в бъдеще“, казва Джей Джей Кинахан, главен пазарен стратег в компанията TD Ameritrade.
След като Китай обяви нови мита за 106 американски продукта в сряда, президентът Доналд Тръмп заплаши с нови налози в четвъртък, като заяви, че е поискал от търговския представител на САЩ да обмисли допълнителни мита за 100 млрд. долара срещу Китай.
В петък китайското министерство на търговията съобщи, че страната няма да се поколебае да реагира с „голям отговор на новите мита от САЩ“.
Книжата на Boeing и Caterpillar, две компании, които могат да бъдат засегнати от търговска война с Китай, поевтиняха съответно с 1,6% и 1,4%.
В същото време големите технологични компании ограничиха загубите. Цената на акциите на Facebook и Amazon намаля със съответно 0,3% и 0,6% след предишните спадове от над 1%. Netflix изтри загубите си и книжата й поскъпнаха с 0,2%.
Американските индекси тръгнаха надолу и след обявяването на много по-слаби от очакванията данни за заетостта. Министерството на труда съобщи, че американската икономика е прибавила 103 хил. работни места през март, докато икономисти, анкетирани от Ройтерс, очакваха увеличение от 193 хил. работни места.
„За инвеститорите днешните данни могат да са трудни за преглъщане на фона на търговския конфликт, който сякаш се засилва с всеки изминал ден“, казва Майк Лоуенгарт, вицепрезидент на компанията за инвестиционни стратегии E-Trade.
Инвеститорите търсят в данните индикатор за представянето на икономиката на САЩ и какво означава това за Федералния резерв с оглед повишаване на лихвените проценти в бъдеще.
*Материалът е актуален към 17,16 ч. българско време


Мощно земетресение с магнитуд 7,6 разтърси Япония
Второ издание на инициативата "(НЕ) Сам вкъщи" подготвят в Общинския приют за кучета
Осъдиха 56-годишен варненец за държане на голямо количество алкохол без акцизен бандерол
Хванаха за ден 35-ма шофьори с алкохол или наркотици
От Българския лекарски съюз скочиха срещу Бюджет 2026
Какъв трябва да е бюджетът на България? Попитахме експертите
България очаква 2 млн. туристи през зимата, над 50% ще са от Европа
Yardeni за обрата от Великолепната седморка към останалите технологии, част 2
Yardeni за обрата от Великолепната седморка към останалите технологии, част 1
Й. Чуклев: Балон ще се спука при хуманоидните роботи, не при AI
Първото BMW M се продава
Опасно ли е поставянето на калъфи върху седалки с подгрев
Volkswagen вкарва три модела в сервизите заради проблеми с безопасността
Hyundai възражда един от най-забавните си модели
Къде е най-вероятно да ви излъже таксиметров шофьор
Георгиев за кораба KAIROS: Евакуирана е голяма част от екипажа
Зеленски от Лондон: Ако Русия отново започне войната, какво ще направят нашите партньори
Yettel обнови инсталацията "Огледай се" с аудио разказ и послания срещу дезинформацията
Потребителската кошница поскъпва: С 1 лев за седмица, вече достига 100 лв.
КЗП ще проверява поскъпването на годишните технически прегледи при колите