Борсовата сесия в понеделник започна със силни ръстове, след като по-рано днес стана ясно, че Канада ще се присъедини към търговското споразумение на САЩ и Мексико, съобщава CNBC.
Индексът на сините чипове Dow Jones industrial average отбеляза скок от над 230 пункта (0,89%) до 26 693,78 пункта, като силно представяне имат книжата на American Express и DowDuPont.
От своя страна, по-широкият измерител S&P 500 отбелязва повишение от 0,73% до 2935,27 пункта. Технологичният бенчмарк Nasdaq composite се покачва с 0,65% до 8098,48 пункта, като акциите на Amazon и Apple поскъпват с над 1,3%.
„Пазарът е доволен, тъй като премахваме една несигурност“, посочва Марис Ог, президент на Tower Bridge Advisors. „Изглежда сякаш търговската сделка ще е от полза и за двете държави, но не бих я нарекъл голяма победа за администрацията на Тръмп“, допълни още той.
По-рано днес стана ясно, че Канада и САЩ са постигнали търговска сделка, с която да бъде заменено досегашното Северноамериканско споразумение за свободна търговия (NAFTA). Новият текст се очаква да бъде наречен Споразумение САЩ-Мексико-Канада (на английски United States-Mexico-Canada Agreement – USMCA) и трябва официално бъде подписан до края на ноември.
Акциите на Ford и General Motors отбелязват ръст от над 1,6% минути след началото на борсовата сесия. Книжата на Boeing и Caterpillar, които също са чувствителни на търговски новини, поскъпват със съответно 1,4% и 0,7%.
Ръстовете на Wall Street идват, след като S&P 500 отчете най-доброто си тримесечие от 2013 г. насам, нараствайки със 7,2% за същия период.
Акциите на Tesla на свой ред поскъпват с над 16%, след като главният изпълнителен директор Илон Мъск постигна споразумение с Комисията по ценните книжа и борсите във връзка със заведеното през миналата седмица дело срещу него заради намерението му да направи компанията частна. Мъск ще остане главен изпълнителен директор на дружеството, но ще трябва да напусне позицията на Председател на Борда за поне три години.
Междувременно книжата на General Electric поскъпват с над 12%, след като компанията отстрани главния си изпълнителен директор Джон Фланъри, а на неговия пост застана Лорънс Кълп.
На стоковите пазари петролът също започва сесията с ръст. Американският лек суров петрол WTI поскъпва с 0,18% до 73,38 долара за барел, а международният бенчмарк Брент – с 0,44% до 83,09 долара за барел.
Златото поевтинява с 0,37% до 1191,80 долара за тройунция.
*Новината е актуална към 17:15 ч.


Честваме събора на светите дванадесет апостоли на Иисус Христос
Времето във Варна на 30 юни 2026
Германия и Нидерландия отпаднаха от Мондиала
Коя е най-голямата грешка на шофьорите в трафика?
Първо заседание на Съвета за реформи в туризма ще се проведе в Министерския съвет
Йената достигна 40-годишно дъно спрямо долара
Подходът към изкуствения интелект може да определи бъдещето на ЕС
Иран е решен да контролира Ормуз
Зелената енергетика в действие: Иновациите на Веолия Варна
Златото може да загуби само при трайна стагфлация, но тя е малко вероятна
Waze дразни шофьорите с нестандартна функция
Какво ви казва цветът на маслото за състоянието на автоматика
В Китай направиха ван с лукс на частен самолет и собствена тоалетна
Най-странният автомобилен клаксон е измислен от филмово студио
Новото Audi Q7 дебютира в България
Криза: Русия може да разреши производство и внос на гориво с по-ниско качество
Пеевски иска НСО да разкрие колко струва охраната на всички, охранявани от 2013 г.
Ремонти по магистрала „Струма“ и ключов път край морето
Пускат двупосочното движение по ремонтирания Дунав мост при Русе
Зеленски се присмя на руските военни действия, имали са 15 крайни срока за завземане на Донбас