Инвестициите във възобновяема енергия през 2010 г. са скочили с 32% до 211 млрд. долара благодарение на развитието на вятърната енергетика в Китай и слънчевите панели по покривите в Европа. Това е посочено в доклад на Програмата на ООН за околната среда, цитиран от Асошиейтед прес.
Развитието на слънчевата и вятърната енергия, енергията от биомаса и други форми на зелена енергия се е ускорило въпреки липсата на напредък в международните преговори за климата.
На първо място по инвестиции в чиста енергия е Китай – 48,9 млрд. долара или с 28% повече в сравнение с 2009 г.
На второ място са Съединените щати с инвестиции от 23,8 млрд. долара.
Развиващите се страни за пръв път са най-големите инвеститори във възобновяема енергия, изпреварвайки богатите страни, като на Китай се падат една пета от вложените средства, показва докладът на ООН. Новите китайски инвестиции са с 540% по-големи в сравнение с 2004 г.
Индия е увеличила вложенията си в такива енергии с 25% до 3,8 млрд. долара. Всички останали развиващи се азиатски страни са увеличили инвестициите си във възобновяема енергия с 31% до 4 млрд. долара.
В Латинска Америка инвестициите са нараснали с 39% до 13,1 млрд. долара, но най-голямо е увеличението в Африка и Близкия изток - с цели 104% до 5 млрд. долара.
В Европа обаче новите инвестиции в чиста енергия са намалели с 22% до 35,2 млрд. долара, но това е било компенсирано в много голяма степен от малките проекти, по-специално слънчевите панели по покривите.
Вятърната енергетика продължава да е водеща сред останалите възобновяеми източници, привличайки 94,7 млрд. долара инвестиции през 2010 г. Слънчевата енергия е събрала 26,1 млрд. долара, а биомасата и преработката на отпадъци за добив на енергия - едва 11 млрд. долара.
Цените на слънчевите панели са се понижили с 60% от средата на 2008 г., което прави този вид добив на енергия по-конкурентен в доста слънчеви страни.


„Ден на бягането“ събра лекоатлети от различни възрасти във Варна
Пристигнаха полските журналисти, които ще рекламират Варна, като туристическа дестинация
Погнаха състезателите и дрифтарите в Шумен
35 пияни и дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
Увеличават парите за културни събития през лятото във Варна
Льо Брьон от AMI Lans: Европа загуби много състезания
Скъпият бензин изведе инфлацията в Канада до най-високото ѝ ниво от 2023 г.
Как Брекзит промени британската икономика и лирата за 10 години
FedHive: Компаниите трябва да си защитят данните за AI, част 2
FedHive: Компаниите трябва да си защитят данните за AI, част 1
Бензиностанция предложи награда за залавяне на крадец на гориво
Защо Bugatti Tourbillon използва самолетни гуми
Новата стратегия на Porsche: По-малко продажби, повече печалби
Дилъри връщат пари, ако пробегът на електромобил е по-малък от обявения
Ferrari Enzo стана най-скъпата кола, продадена в интернет
"Съзвездия" на Народния театър с аплодисменти на фестивала в Сибиу
Коста Стоянов: ДАНС и МВР носят отговорност за присъствието на Невзоров у нас
Константин Проданов: Обмисляме въвеждане на по-високи данъци за втори имот
Опозореният Андрю на лукс във Франция: Частен самолет, хубаво вино, плаж и боулинг
В кадър: Фестът в парк "Бедечка" събра близо 15 000 души