Областните дирекции към Министерство на земеделието и храните започнаха да публикуват информация за имотите, които отпадат от търговете с плащане с поименни компенсационни бонове (ПКБ).
Вчера МЗХ обяви, че от търговте ще отпаднат около 70 пасища и ливади с обща площ около 50 000 дка.
От една страна това е близо 1/3 от предложените общо над 150 000 дка, но като стойност на предложените имоти, делът на отпадащите е малък. Средната цена на отпадащите имоти е 60-80 лв. на декар в ПКБ, което прави общо около 3-4 млн. лв., което е под 10% от общата минимална цена на всички парцели от 47 млн. лв.
Общо обявените засега парцели, които отпадат от търговете, са с площ от около 15 000 дка в следните области:
Бургас
Областната дирекция Земеделие в Бургас вече е обявила, че от търга отпада пасище с идентификатор 07079.2.750 с площ 86.316 дка, местност "Малтарла" в землището на гр. Бургас, тъй като имотът е в границите на защитена местност "Бургаски Солници".
Отпадат и имотите с индентификатор 07079.2.212 с площ 14.747 дка и с идентификатор 07079.2.214 с площ 24.232 дка, защото са в защитена зона "Атанасовско езеро".
В землище на с. Лъка отпада поземлен имот № 009045 с площ 20.861 дка (ливада), а в землището на с. Козичино - поземлен имот № 055007 с площ 498.726 дка (пасище с храсти).
ОД Земеделие - Бургас уведомява, че много имоти ще бъдат с ограничено ползване, защото са в екологичната мрежа Натура 2000. Такива са например всички имоти в землищата на селата Горно Ябълково, Долно Ябълково, Момина църква и Факия, община Средец.
Ограниченията в Натура 2000 са например да не се залесяват пасища, да не се коси в определени периоди на годината, да не се премахват синорите и други.
Видин
Областна дирекция Земеделие в града обяви, че от търга отпадат 8 047 дка. Това са всички имоти „пасище, мера“, „пасище с храсти“ и „ливада“ в общините Чупрене, Ново Село и Видин.
Кърджали
От търга отпада имот с номер 743 в землището на с. Татул, община Момчилград с обща площ 4,9 дка, с обяснението, че имотът е предвиден за друга процедура.
*Днес на обяд областната дирекция в Кърджали обяви и списък на 53 имота с площ от 4 136 дка, които отпадат от търга в областта. Всички отпадащи са пасища и ливади.
Монтана
От търга отпадат около 1000 дка, сред които пасище в с. Долни Цибър с площ от 467 дка и пасище в с. Дива Слатина с площ от 305 дка.
Смолян
От търга отпадат 4 имота с обща площ от 6 дка в с. Триград, Община Девин, защото попадат в защитена местност Чеирите.
София-област
Отпада имот с площ от 1,26 дка в землището на с. Литаково, община Ботевград, защото попада в защитена местност Дрането.
*Обновено с отпадащите 4 136 дка в област Кърджали.
Свързани компании:


Евростат: Близо 89% от децата в България са обхванати в предучилищно образование
ВСУ празнува 35-годишнина от основаването си
Спартак взе важна победа над Монтана
Нова измама: Искат пари и лични данни от името на Транспортното министерство
Българските букви и местната култура на фокус в Нови пазар
Една квартална кръчма-институция във Вашингтон, част 2
Една квартална кръчма-институция във Вашингтон, част 1
Митовете за рециклирането пречат на България да въведе необходимите реформи
Пет години ни делят от момента, когато AI ще взема финансови решения вместо нас
Ford залага на Bronco SUV, за да съживи спадащите продажби в Европа
20 000 евро глоба за купуване на дизел? Така Европа се бори за екология
Новата Lada Niva ще повтаря Dacia Duster
Toyota RAV4 получи изненадваща нова технология
Pagani показа нова Zonda седем години след спирането на модела
Brabus направи впечатляващ Grand Tourer
Украйна одобри първата си самоделна управляема бомба за бойна употреба
САЩ отпускат $1 млрд. за модернизация на системите за електронна война на F-35
Актьорът Джош Дюамел стана татко на момиче
Никога невиждан астероид се приближава към Земята с около 32 000 км/ч тази вечер ВИДЕО
преди 13 години Според мен това е открит търг и за това има диалог по условията. Моето семейство има компесаторни бонове и това е единствента възможност да получим нещо срежу тях отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Каква прозрачност бе хора? Вместо да беше подготвена хубава информ.кампания и държавата да спечели макс.много (като напр.разреши и с пари и компенсаторки), Найденов уреди поредната разпродажба на безценица на държавна земица на близки до него/управляващите фирми. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години И според мен това е пътят към модерно земеделие. Важно е обработваемата земя найстина да се обработва, а не да пустее. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години И според мен това е пътят към модерно земеделие. Важно е обработваемата земя найстина да се обработва, а не да пустее. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Много добра и прозрачна политика на МЗХ, ако предишни години се работеше така, сега нямаше да сме изозтаващи в общия европейски пазар! отговор Сигнализирай за неуместен коментар