Консолидираната нетна печалба на Свилоза АД през първото тримесечие на годината се свива с 18,05% до 1,4 млн. лв в сравнение с 1,7 млн. лв в края на март 2015 г.,
Това става ясно от междинния доклад за дейността на дружеството, публикуван чрез Българска фондова борса. Акциите на свищовското дружество поевтиняха с 4,2% малко след 15 часа по време на днешната търговска сесия.
Към края на март 2016 г. производителят на целулоза реализира нетни приходи в размер на 22,5 млн. лв, което представлява намаление от 6,35% в сравнение със същия период през миналата година.
Приходите от продажба на продукция са в размер на 22,09 млн. лв, като за сравнение през март миналата година са били 23,8 млн. лв, което е спад със 7,16%.
От продажба на услуги предприятието реализира приходи на стойност 114 хил.лв. Това представлява увеличение с 20% на годишна база.
В края на март печалбата преди лихви, данъци и амортизации (EBITDA) е в размер на 3,3 млн. лв, докато в края на същия месец миналата година възлезе на 3,6 млн. лв. Това представлява намаление с 9,11%.
Дейността на дружеството се развива основно от дъщерната компания Свилоцел ЕАД, която отчита понижение на печалбата със 7% през първото тримесечие на 2016 г. до 1,7 млн. лв.
Основният фактор, довел до по-ниски нива на производство, реализирани количества и финансов резултат, са намалените доставки на дървесина през януари, се посочва в междинния доклад за дейността.
През посочения месец са произведени 1728 тона целулоза при нормални нива на производство 10 000- 10 500 тона на месец. Дните без производствен процес за първото тримесечие са 31 дни, като в 25 от тях причината е липсата на дървесина.
От дружеството отбелязват, че продажните цени за първото тримесечие на 2016 г. спрямо същия период на 2015 г. бележат ръст от 5%, но при съпоставяне с отчетените цени през
четвърто тримесечие на 2015 се отчита понижение от 6%.
Към края на март 2016 г. Свилоза разполага с активи за 139,8 млн. лв, което представлява леко увеличение спрямо размера им от 135,2 млн. лв през предходното тримесечие. Пасивите на предприятието са в размер на 44,2 млн. лв, което представлява увеличение спрямо размера им от 41 млн. лв през предходното тримесечие.
За последните шест месеца ценните книжа на предприятието поскъпват с 6,4%, а за година скокът в цената достига близо 31% при пазарна капитализация от 106,5 млн. лв.
Свързани компании:


Обмисля се създаване на общинска структура за подобряване състоянието на градската среда във Варна
След морето в България: румънците се връщат у дома за втората почивка
За кои три зодии предстоят промени до края на годината?
Виц на деня - 13 август
Ето къде няма да има ток днес във Варна
Съпротивата срещу AI центровете може да предпази сектора от нов дотком срив
Акциите и облигациите се покачват, залозите за по-високи лихви в САЩ отслабват
Русия обмисля саботаж и други атаки в Европа, предупреждава разузнаването
Джош Кушнер и Боб Айгър купуват Лос Анджелис Лейкърс за $12,5 милиарда
Тръмп се връща към икономически натиск върху "окопалия се" ирански режим
Четири скрити функции на автомобила
Шест проблема при Honda CR-V на старо
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Говорителят на Белия дом Карълайн Левит се оттегля от поста си
Зеленски: Украйна се нуждае от поне 5% от американските ракети "Пейтриът"
Студен въздух сваля температурите днес, на много места ще вали
Аплодисменти приветстваха слънчевото затъмнение в Испания
Владимир Путин за първи път посети Курилските острови