Възможно е ваучерната схема за листване на малки компании на БФБ да тръгне преди края на годината, заяви пред БНТ зам.-министърът на икономиката Александър Манолев. Той припомни, че целта е малки, средни и микрокомпании да бъдат стимулирани, като се покрият разходите им за първично публично предлагане с ваучери от 20 до 50 хил. лева. Тези средства ще дойдат от оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“.
Зам.-министърът припомни, че по програмата са заделени 2,4 млрд. лв. за българския бизнес, като са сключени договори за 1,4 млрд. лв., или 65% от бюджета на програмата. Изплатени са около 0,5 млрд. лв., което, по негови изчисления, показва, че на ден се изплащат по 500 хил. лв.
Близо 3 хил. компании ще бъдат подкрепени с 400 млн. лв. по програмата през 2018 г. Заложена е и още една ваучерна схема - за закупуване на продукти, които да подобрят дигитализацията на компаниите.
България отбелязва 14% ръст на износа за първите 9 месеца на 2017 г., заяви още Манолев. По думите му по този ръст страната се нарежда на пето място в Европа. От страните в ЕС България има най-голям износ към Германия и в частност към провинция Бавария, а извън ЕС най-голям търговски партньор е Турция.
Увеличават се инвестициите във високотехнологични производства и услугите, базирани на ефективност и знания.
Манолев припомни и прогнозата, че икономическият ръст тази година ще надмине 4%.


САЩ искат забрана на китайските коли
„Комодор” среща „Черно море” в ½-финален плейоф във ватерпола при мъжете
Коцев ще прави Дара „почетен гражданин“ на празника на Варна
Пробив: Откриха една от най-старите галактики във Вселената
Аксаково изтърва трите точки в Добрич
Блокадата на Ормузкия проток удря доставките на ключови суровини за чипове
Д. Безлов: Човешкият контрол върху AI скоро няма да изчезне
Акциите на азиатските компании за роботи са новата AI мода
А дали няма балон при корпоративните маржове в САЩ?
Колко временни ценови шока правят нов инфлационен тренд в САЩ?
Как Tiptronic промени представата за управление на автоматика
Америка иска забрана на китайските коли, докато нейните се движат с китайски части
Четири коли, които изпревариха времето си
Как да се справите с чукането на клапаните
Suzuki Vitara навъртя 700 000 км за 9 години без повреди
Иван Шишков: Потопът на „Хемус“ е резултат от изключително лошо техническо решение
На електронни табла на градския транспорт в София се изписва името на песента, с която Дара спечели "Евровизия“
Тръмп заяви, че за Иран "часовникът тиктака"
Столичната община организира музикално парти на открито за победата на Дара в "Евровизия"
Задълбочаване на енергийното сътрудничество между България и Азербайджан обсъдиха Йотова с Алиев