„Синергон холдинг“ е придобил още 1,12%, или 60 900 акции, от капитала на „Топливо“, съобщи холдингът чрез „Българска фондова борса“ АД.
Така делът му достига 83,95% от капитала на „Топливо“ АД или увеличение с общо 10,53 процентни пункта за няколко седмици от 73,42% преди това.
Новите 60 900 акции са закупени на 9 април 2020 г. със сетълмент (дата на прехвърляне на собствеността, което отнема два работни дни) на 13 април 2020 г.
На 9 април има две сделки една след друга за общо 60 900 акции , едната за 60 170 книжа, а другата за 730 книжа при цена от 1,81 лв.
В същата минута и на същата цена има и други големи сделки, като такива за 155 045, 41 560, 7610 и 4885 акции. Всичките те са при цена от 1,81 лв. за акция. Общият брой на акциите в тези сделки е 209 100 акции или 3,86% от капитала.
Investor.bg изчисли, че поне 95,68% от капитала на „Топливо“ АД са в известни и сравнитело големи акционери. Затова „Синергон холдинг“ АД лесно може да се свърже с тях и ако успее в преговорите, може да достигне дори дял, достатъчен при желание за отписване на „Топливо“ АД като публично.
„Топливо“ АД намалява загубата с 1,9 млн. лв. през 2019 г. поради липсата на обезценки за 2,5 млн. лв., каквито имаше в одитирания отчет за 2018 г. Резултатът за 2019 г. е загуба от 4,6 млн. лв. при загуба от 6,5 млн. лв. преди година.
Компанията търгува с отоплителни и строителни материали, както и с газ и течни горива. Притежава недвижими имоти, част от наследството на „Топливо“ АД по градове.
Няма данни посочените сектори да са от първа необходимост и да са силни по-време на очертаващата се криза.
Но и цената от 1,8 лв. на акция не е особено висока на база историческите цени. Спадът за последната година е с 48%, а пазарната капитализация вече е 9,75 млн. лв. Но понижението не е отскоро. През 2007 г. цената беше над 35 лв. за акция, а в по-ново време имаше цени над 6 лв. за акция през септември и октомври 2014 г.
Материалът е с информационен характер и не е препоръка за покупко-продажба на ценни книжа. Авторът притежава една акция в капитала на дружеството.
Свързани компании:


Задействаха BG-ALERT в Бургаско, две реки преляха
Седмичен хороскоп 8 - 14 декември 2025
Паника заради еврото: Хората се страхуват от измами и скок на цените
Учениците в Германия скочиха срещу закона за военната служба
Варна отбеляза Никулден с молебен за здраве и рибен курбан (СНИМКИ)
Германия ускорява мерките срещу дронове - зачестяват инцидентите на летищата
Биткойн опциите показват, че трейдърите се подготвят за крипто зима
Факторингът е трамплин за малкия бизнес при въвеждането на еврото
SpaceX ще предложи акции на вътрешни лица при рекордна оценка
Империята на китайските пристанища, част 5
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Като робство е, нямаш права: Говорят дезертирали руски войници
Невероятен Никулден в Бургас: От ледено плуване до празнични сцени и рибен курбан
Мощни слънчеви изригвания следващите три дни
Локо София удари Ботев Пловдив в истинска драма с пет гола
Седем загинали и 11 ранени при катастрофа между автобус и камион в Турция