Цюрих е най-скъпият град в света за втората половина на 2011 г. Швейцарският метрополис отне първото място от Токио по разходи за живот, показват резултатите от най-новото световно изследване на Economist Intelligence Unit, отдела за изследвания на известното икономическо списание.
Проучването се публикува два пъти годишно и се отнася до цени за стоки и услуги, сред които на хранителни стоки, транспорт, частни училища и помощ в домакинството.
От тези данни авторите приготвят класация, като Ню Йорк има стойност 100 и служи за база. Цените за недвижими имоти не се вземат под внимание, за разлика от стойността за наеми. В най-новото изследване Цюрих и Токио получават 170 и 166 точки, което значи, че животът там е по-скъп със 70 и 66% от този в Ню Йорк.
Третото място си поделят швейцарският град Женева и друг японски район – градовете Осака и Кобе. Като цяло на първите десет места са градове от Азия/Австралия и Европа. На последното място в ТОП 10 е Франкфурт, като тук животът според EIU е с 37% по-скъп от този в Ню Йорк.
Осло и Париж също са сред първите десет, както и Сидни, Мелбърн и Сингапур.
В челната десетка обаче няма нито един американски град. Ню Йорк пада на 11-о място и заедно с Чикаго и Лос Анжелис са сред най-скъпите градове.
И в Лондон поддържането на жизнен стандарт изглежда е по-евтино, отколкото се смята обикновено. Британската столица е паднала с 2 места от предишната класация до 17-о място, което заема съвместно с Брюксел, Уелингтън (Нова Зеландия) и Аделаиде (Австралия).
От поне две десетилетия Цюрих не бе оглавявал тази класация. Причина за това от една страна е стремителното поскъпване на швейцарския франк през миналата година, което помогна за нарастване на ценовите равнища в швейцарската финансова столица.
На долния край на скалата са предимно градове в Азия и Близкия Изток. В най-долната част е Карачи (Пакистан) на 131-о място. Според авторите на изследването тук животът е с 54% по-евтин отколкото е в Ню Йорк.


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Панета: Трябва да се види подготовката за операцията на 2 септември
Панета: Ще се изискват големи усилия от Конгреса по случая от 2 септември
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Вдовецът на Тина Търнър си има нова приятелка, влюбен е в 60-годишна американка
Защо Джордж Клуни се ядосал на Брад Пит в далечната 1991 г.?
Кейт Мидълтън впечатли с най-голямата си тиара досега
5 храни, които „събуждат“ женските хормони
преди 13 години Нито пък Осло отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години името Москва не видях да фигурира отговор Сигнализирай за неуместен коментар