Сингапур измества Токио и вече е най-скъпият град в света, сочат данни на Economist Intelligence Unit (EIU).
Заради по-слабата йена Осака и Токио заемат по-задни позиции в тазгодишната класация на най-скъпите градове в света, посочва се в доклада по повод резултатите от ежегодното проучване Worldwide Cost of Living на EIU.
През последното десетилетие Сингапур се придвижва уверено напред в класацията. Преди 10 години градът се нареждаше на 18-то място, припомня EIU. Поскъпването на местната валута обаче и ръстът на цените, особено на конкретни стоки и услуги, като например цените на автомобилите, на транспорта, енергията, водата, облеклото и т. н., доведе до рязко повишение на общите разходи за живот през последните години.
Миналогодишният лидер Токио пропада до 9-та позиция в класацията на най-скъпите градове в света.
Втората позиция е за Париж, Франция, а третата – за Осло, Норвегия. Топ 10 се допълва от Цюрих (Швейцария), Сидни (Австралия), Каракас (Венецуела), Женева (Швейцария), Мелбърн (Австралия) и Копенхаген (Дания).
Заради икономическата криза разходите за живот в азиатските градове са нараснали на фона на ръста на местните икономики, докато в еврозоната например са се понижили заради икономическите проблеми и тежката рецесия, от която икономиката на региона наскоро излезе, посочва се в доклада.
Устойчив ръст на разходите за живот се наблюдава и в австралийските градове заради по-скъпата местна валута.
Подчертава се обаче, че се възстановява доверието на някои от европейските пазари, които се очаква да започнат да възстановяват позициите си в класацията.
Ню Йорк също продължава да губи позиции, като пропада до 26-то място в подреждането от 19-то през миналата година.
На другия полюс на класацията – най-евтините градове за живеене в света, е Рияд, столицата на Саудитска Арабия. В топ 10 на най-евтините градове за живеене попадат също Джеда (Саудитска Арабия), Панама Сити (Панама), Букурещ (Румъния), Алжир (Алжир), Катманду (Непал), Дамаск (Сирия), Ню Делхи (Индия), Карачи (Пакистан) и Мумбай (Индия).
Повече по темата вижте във видеото на Bulgaria On Air!


Оставиха в ареста трима, обвинени за участие в престъпна група за наркопрестъпления във Варна
Сърбия ни връща Стоян Мавродиев
ГЕРБ внася законопроект за забрана на социалките за деца до 16 години
Събраха пари за следването талантлива варненка в Кеймбридж
Изграждат екологичен парк край Балчик
НАТО стана шоуто на Тръмп и Ердоган и всеки получи оръжие
Живот в бранда: новият адрес на лукса
Белгия смята, че Украйна е пробудила Европа
Белгия: Постигането на 5% разходи за отбрана няма да е реалистично
Р. Филипова: България няма ясна геополитическа позиция
Ето ги първите отличници в най-тежките краш тестове на Euro NCAP
Девет често срещани проблема при китайски автомобили
Най-мощният Land Rover Defender беше „скопен“ заради емисиите
Роботакси на Waymo арестува пътниците си
От тези автомобили е най-вероятно да ви напсуват на пътя
Концертът на Moonspell в Античния театър в Пловдив падна
Ексклузивна среща със звездите от "Под прикритие" 6 на Aniventure Comic Con 2026
Сърбия разреши екстрадицията на бившия управител на ББР Стоян Мавродиев
Фалшиви парфюми се възпламениха край "Дунав мост"