Всенародната футболна треска във Франция има и един неочакван ефект – футболът е намалил потреблението на ток в страната, съобщава френското издание Les Echos.
Компанията RTE, която управлява електропреносната мрежа във Франция, е констатирала намаляване на търсенето на ток с 1200 мегавата по време на полуфинала на френския национален отбор срещу Белгия във вторник между 20 и 21,45 ч. местно време. Компанията измерва разликата спрямо същия времеви интервал предишния ден.
Обяснението е просто – французите масово са се събирали да гледат мача с роднини или с приятели, или пък са проследили полуфиналната среща в бар или на голям екран навън. В резултат на това са били включени много по-малко телевизори в сравнение с обичайна вечер между 20 и 22 ч., когато телевизионната аудитория е най-голяма.
По-малко включено осветление и фурни
Според друго обяснение на RTE 21 млн. французи са останали пред екраните си без да мърдат час и половина, като са ограничили включеното осветление в стаите си. Те също така са избързали, забавили са се или дори са пропуснали приготвянето на храна.
Макар че обичайно фурните, електрическите котлони и микровълновите печки работят на пълни обороти в този часови интервал, те са били доста по-малко използвани във вторник вечер по време на мача.
За сметка на това на почивката между полувремената потреблението на ток се е увеличило с 500 мегавата, което е равносилно на електричеството, необходимо на 500 хил. микровълнови печки, за да стоплят пица, изчислява електрическата компания.
Операторът на електропреносната мрежа е констатирал значителни разлики в потреблението на ток и по време на мачовете на френския национален отбор по футбол на Световното първенство през 1998 г. и на Европейското първенство през 2016 г.
RTE не очаква толкова големи вариации спрямо обичайното по време на финала в неделя, тъй като мачът ще се играе по-рано, в 17 ч. местно време, когато по традиция потреблението на ток не е толкова голямо през лятото.


126 пожара са потушени в страната за последното денонощие
Хороскоп за 29 юли 2026
Виц на деня - 28 юли
Безплатни тестове във Варна за Световния ден за борба с хепатита - 28 юли
Мачовете по ТВ днес (28 юли)
Франция и Испания отпускат спешна помощ, докато пожарите продължават
Златото поевтинява в очакване на решението на Фед за лихвените проценти
Петролът поевтинява след сигнали за напредък в преговорите между САЩ и Иран
Изненадващо голям брой американци нямат добра финансова грамотност
Ifo: Икономическите очаквания в Германия се подобряват
30 от най-редките коли, внесени в България през 2026
Mercedes-AMG се сбогува с най-якия хот-хеч в историята си
Иновативна технология на предното стъкло повишава комфорта в салона
60-годишен ЗАЗ се продава за 20 000 евро
JLR спира производството на базовия си модел
Мицкоски иска в ЕС, но по неговите правила
Тръмп натиска Сената за смяната на часовото време
Автоексперт: Малко вероятно е да са отказали спирачките на автобуса на „Цариградско шосе“
Сиан Еванс от Kosheen: Не искам да пиша и пея за политика и война