IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Има ли защита за парите ни преди наближаващата зимна политическа буря?

Къде да паркираме спестяванията си, за да извлечем максимални печалби

10:27 | 30.11.13 г. 12
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Има ли защита за парите ни преди наближаващата зимна политическа буря?

Според последния публикуван доклад на Националния статистически институт, жилищата се поевтинели с 0.1% през третото тримесечие на годината спрямо април-юни. На годишна база, спадът е дори по-чувствителен - 1.8%.

Що се отнася до инвестиции в друг тип имоти, като например земеделски земи, тук очакванията на експертите отново клонят по-скоро към понижение на цените, тъй като много продавачи се оттеглиха от пазара, а скромните печалби на аграрните производители ограничават търсенето. С други думи - и тук ситуацията не изглежда благоприятна за спекулативни печалби.

Държавните ценни книжа някога бяха позната алтернатива на спесителите, които ги предпочитаха пред банковите депозити поради по-високaтa им доходност. Днес обаче тя е доста ниска – според данни на Българска народна банка, доходността до падеж на държавни ценни книжа  в левове с матуритет три години, постигната на вторичния пазар, спада с 0.28 пр.п. на годишна база през септември до 0.57%.

Макар че при петгодишните книжа се отчита увеличение от 1.37 процентни пункта, доходността възлиза на едва 2.19%.

Да не говорим, че емисии за гражданите вече няма, тоест, ако избере да вложи парите си в ДЦК, редовият спестител ще трябва да избере някои от фондовете, инвестиращи в тези активи.

Застраховката „Живот” със спестовен елемент има своите плюсове. На първо място - това е спестовен продукт, доходите от който са все още необлагаеми. Може би още по-привлекателно предимството на тази алтернатива е именно застрахователната й същност – с други думи, допълнителната сигурност, която получавате при дълготрайна загуба на работоспособност, или спокойствието, че сте осигурили наследниците си в случай, че ви сполети фатален случай.

Под въпрос е обаче дали не е по-изгодно да изберете доста по-евтината рискова застраховка Живот (която няма спестовен елемент), а парите си да насочите към други по-високодоходни вложения.

Тъй като спестовната част от застрахователната премия се влага в инвестиционни фондове, можете да постигнете същия и с малко късмет – дори по-добър резултат, ако играете соло.

По същество, инвестиционните фондове поемат грижата за парите ви, като ги влагат на паричния пазар, в акции или облигации, и дори в депозити. Плюс на този подход е, че инвестицията е максимално ликвидна, а евентуалната ви печалба ще е необлагаема.

Именно думата „евентуална” обаче би трябвало да постави инвеститорите на щрек. Макар че този вид вложения може да осигурят доста прилична доходност, тя може да се окаже и отрицателна – с други думи, да загубите част от спестяванията си. Именно затова е от ключово значение кой управлява парите ви, като основната формула, по която да се ръководите, е – очаквана доходност срещу поет риск.

Ето някои примери за доходността според последни  данни на Българската асоциация на управляващите фондове. От началото на годината до 29-ти октомври, фондът за инвестиции в акции Алфа индекс топ 20 например постига доходност от над 25%, но техни колеги като Аврора кептъл – Global Commodity Fund са с 5.64% надолу.

При фондовете в облигации, отрицателна доходност от началото на годината, и то минимална, отчитат ДФ Компас Евростабилност, от 0.21%, а по-значително понижение има при Райфазейн (България) Фонд Облигации – от 5.27%. За пример, доходността на някои от печелившите дружества е 3.12% при ДСК Стандарт (в облигации) и 5.08% при ЦКБ Гарант.

Последна актуализация: 11:36 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 8 rate down comment 21
deant
преди 10 години
Прехвърлете всичко в биткойни:) Безплатен съвет, на който не давам гаранция.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още