IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Инвеститор: Непоправим оптимист съм за БФБ и за България като цяло

Със западните финансови акули играя само на собствен терен - БФБ , заявява спекулантът, постигнал 52 пъти увеличение на парите си след 2001 г.

08:35 | 20.03.15 г. 34
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Investor.bg</em></p>

Снимка: Investor.bg

Страх ли те е, че някой може да ти открадне модела на инвестиране?

Не, има място за всички под голямото БФБ - небе.  Обективно погледнато - да, съобразявам се с това. Споделям инвестициите си по отделни позиции едва след като съм ги изградил в по-голямата си част. Особено в моменти, когато ликвидността е ниска, дори и малка конкуренция на пазара, породена от коментари във форума, може да промени ценовите нива, на които бих могъл да купя/продам акции.

Как натрупа капитала, с който търгуваш на БФБ? Работил ли си като човек на наемния труд?

От два източника - борсов удар и 5 месечна студентска бригада в Англия. Започнах, събирайки боновите книжки от втората вълна на масовата приватизация на роднини и приятели, които не се интересуваха от процеса. С малко спестени пари си купих и допълнително инвестиционни бонове. Пролетта на 2001-а година с този бонов ресурс успях да закупя 500 акции на Катекс АД, на поредния ЦПТ, като инвестицията ми възлезе на около 600 лв. (1,20 лв./акция цена на придобиване). Бях забелязал, че на пода на БФБ институционален играч периодично повишава цената на тази акция, правейки масирани изкупувания, предполагам с цел счетоводна преоценка на своя портфейла инвестиция. Очакванията ми се сбъднаха. Бях сложил своя пакет акции на ордер "продава" при цена 11,99 лв. където отлежа 2-3 седмици, преди да бъде изкупен при поредното обиране.

Тогава още ги нямаше сегашните интернет канали за разпространяване на борсовата информация и, доколкото си спомням, научих за сделките от телевизията. Имаше икономическо предаване, а на движеща се лента в ръба на екрана минаваха котировки на акции на БФБ. Не можех да повярвам и веднага се обадих на приятел в София, финансов журналист.

Той ми потвърди за сделките и тогава вече можех да празнувам първата си голяма печалба на БФБ - София. Помня, че същият приятел след няколко дни бе написал статия за моя случай във в-к Пари. Заглавието беше "1 000% доходност на БФБ" (журналистът е Мариян Йорданов, бел. ред). Тази случка ми вдъхна нужната увереност, че съм напипал нещо сериозно, нещо, в което мога да бъда добър, и което да стане призванието ми в живота. Същото лято заминах на студентска бригада в Англия, където вече имах ясна цел - да спестя и си осигуря нужния капитал, за да се впусна по-сериозно в търговията на БФБ - София. Тези 5 месеца наемен труд останаха и единствените ми досега, в които съм работил за някой друг.

Какво е мнението ти за репата и ливъриджа? Какъв е ливъриджът ти в момента?

Чудесно средство за повишаване на доходността, което обаче трябва да се ползва много внимателно, с добре преценен тайминг и в разумни граници. Ползвам ливъридж за инвестициите си на БФБ още от 2003-та година. Често има случаи, когато ми се появи нова и интересна инвестиционна възможност, с голям потенциал за възвращаемост, за която обаче нямам нужния свободен ресурс. В същия момент не ми се разделя с никоя от вече направените ми инвестиции. В такива случаи заемният ресурс е моето решение. Имам си обаче твърдо установен лимит - максимален обем  на заемен капитал до 50% спрямо собствения ми капитал, т.е. до 1/3 от портфейла ми е допустимо да е финансирана по този начин.

В редки, екстремни ситуации съм прекрачвал за момент това правило. Например, когато ЧСИ разпродаде акциита на "Петрол", като свали в рамките на ден цената им от над 5 до 2 лв., с което бе прехвърлен мажоритарният пакет акции. Бях уверен, че ще последва рязко и голямо възстановяване и исках да се възползвам от ситуацията в максимална степен. Взех репа и за следващите няколко дни бях вдигнал дела на заемен капитал до близо 80% спрямо собствения. Рязкото възстановяване на цената обаче се случи и бързо нормализирах този важен за здравето на моя портфейл показател. 

Акции на БФБ, акции в чужбина, форекс, имоти или собствен бизнес?

Само акции на БФБ! Силно вярвам в специализацията и че човек, за да е наистина добър в нещо, не трябва да носи по няколко дини под мишница. Разбира се, инвестирал съм и в имоти, но не и като активен инвеститор или търговец в тази сфера. По-скоро като защитна инвестиция и инструмент за диверсификация на риска.

Точно такава моя инвестиция се оказа ключова за спасяването ми от фалит по време на кризата от 2008-ма година. Допуснах грешката да определя започналия в началото на годината спад на БФБ като временна корекция и увеличавайки ливъриджа си да се възползвам от "промоциите".

Тогава още нямах правилото си за "до 1/3 привлечен капитал". Жестоко съжалявах, че не бях обърнал по-рано внимание на едно интервю на Алекси Андонов, където той добре описва тази техника за ливъридж дисциплина.

Бързият спад на цените, съчетан с ниска ликвидност, ме остави в капан, от който не успях да се измъкна месеци наред. Обявеното обратно изкупуване на акции на "Монбат" много ме зарадва, понеже това ми беше основната позиция, реализирането на която би ми покрила всички репа.

Впоследствие обаче се оказа, че и това не може да удържи мощната вълна надолу. Няколко месеца преди края на спада с 3-4 уговорени сделки с голям дисконт в цената успях да продам нужните пакети акции, за да погася всичките си задължения. Така останах почти само с инвестицията си в имот, която бях направил, отделяйки неохотно от печалбата си на БФБ в добрите години. Впоследствие продадох имота, почти на цената на придобиване и с този капитал рестартирах професионалните си изяви на БФБ. За година и половина очетворих капитала.

Форекс - за мен това е вид хазарт. Не играя игри, в които насрещната страна има много по-голямо конкурентно предимство.

Почти същото важи и за чуждите акции - не съм готов да съм поредната хапка на западните финансови акули. С тях играя само на собствен терен - БФБ - София.

Колко пъти успя да увеличиш капитала си на БФБ-София за тези години?

От 2001-ва до днес, за тези почти 14 г., увеличението е близо 52 пъти. Като важно уточнение е това, че не съм внасял допълнителни пари, но ежемесечно съм теглил суми за издръжка на мен и семейството ми. Ако се отчетат тези изходящи потоци, отговорът ще е някъде над 60 пъти.

Какво те държи в трудни моменти, когато акциите поетиняват?

Вярата, че пак ще поскъпнат, защото го заслужават. Когато си направил добри инвестиции и в тях си видял нещо, което пазарът, масата, още не е забелязала, временни спадове в цените не бива да те паникьосват. Често дори ги използвам за допълнително акумулиране от желани позиции. В такава ситуация преструктурирам портфейла си, за да е максимално подготвен за предстоящия възход, когато пазарът "прозре моята истина". Последният такъв пример е за инвестицията, която изградих в ПИБ. Започнах с покупки преди Нова година на нива 2,60-2,70 за акция. Скандалът с пенсионните промени натисна позицията, а и целия пазар надолу.

В края на януари банката извади добър отчет, но пазарът беше негативно настроен и го неглижира. Цената слезе до и под 2,40. Възползвах се от случая, чрез продажба на по-неперспективни ценни книги в портфейла ми и чрез известно увеличение на ливъриджа, да разширя позицията си в акции на тази банка в пъти и тя да стане водеща по тежест в портфейла ми. Исках акцията, която определям за най-евтина и перспективна на БФБ, да ми е №1 и пазарът ми предостави чудесна възможност за това. Времето ще покаже дали съм постъпил правилно...

Какво образование имаш?

Висше - магистър по икономика от ИУ - Варна. Преди това завърших Търговска гимназия, където за първи път открих интереса си към финансите и икономическите процеси.

Как оценяваш дадена компания, какво харесваш, за да я купиш?

Обичам да купувам акции, които не са масово харесвани и които пазарът тепърва ще преоткрива и заобича. Нешлифовани диаманти, така да се каже.  Често инвеститорите допускат една съществена грешка - не правят разлика между добра компания и добра акция. Основна характеристика на добрата акция е изгодната й цена. Имам силни предпочитания към акции с висок потенциал за капиталова печалба. Т. нар. "дивидентски акции" в повечето случаи са изчерпани като възможност за поскъпване с темп над средния за пазара. Дивидентската доходност от няколко процента пък е пренебрежимо малка на фона на алтернативите.

Обичам да купувам и акции, които са свръхпродадени от пазара или от конкретен голям акционер, който е трябвало да ги разпродава бързо по една или друга причина. Не вярвам на техническия анализ, най-вече на приложението му на БФБ. Вярвам в здравия фундамент и обичам да откривам и купувам акции, за които чрез анализ съм "надушил" възможност, рязко да подобрят показателите си в следващи периоди и да изненадат пазара.

Отчитам, че сантиментът е водещ за пазара като посока, но в крайна сметка всичко опира до фундамент. Акция без реална стойност зад себе си, рано или късно ще се насочи към цена 0, каквито доста примери имаше на БФБ в последните години. Някои падащи ками, просто не бива да се хващат.

Какво мислиш за диверсификацията? Колко най-голям дял на една позиция си имал и колко най-малък дял на водещата позиция в портфейла си? Какво е средното ниво на водещата позиция?

Диверсификацията е важна, на не бива да се прекалява с нея, защото подбива добрите резултати. Много ми допада репликата на Бъфет: "Диверсификацията е за тези, които не знаят какво правят". Да, малко е крайна, но споделям идеята й. С оглед размера на портфейла ми и ниската ликвидност на БФБ, гледам да съм разпределен в поне 7-8 позиции. В момента съм с 11, като не броя няколко остатъчни или спекулативни пакети с пренебрежим размер.

Водещата ми акция е с тежест около 20%, като съм имал случаи да достига до 50%, но намирам това за неразумно и вече не си го позволявам. В портфейлът си включвам нова позиция, само ако ще е с поне 2% тежест. Понякога може да виждам на пазара и 20-30 потенциално добри инвестиции, но отсявам най-доброто от доброто и търся концентриране...удар в центъра на мишената.

Според теб лесно ли е на БФБ-София?

По-лесно отколкото в чужбина, със сигурност. Тук пазарът ми е познат, имам контакти и наблюдения върху компаниите, върху историята и бизнеса им и целите на мажоритарните им собственици. Имам възможността да улавям сигнали за предстоящи събития, до които не вярвам чуждестранен играч на БФБ да има толкова бърз достъп. Чувствам, а и опита ми го доказва, че имам конкурентно предимство на този пазар. А това в крайна сметка е най-важното във всеки един бизнес.

Какво мислиш за проблемите като слаба ликвидност, лошо отношение към моноритарните акционери и други?

Това са детските болести на всеки нововъзникващ и развиващ се пазар. Приемам ги и опитвам в тази среда да работя по най-добрия възможен начин, вместо да се оплаквам, тюхкам или отказвам бързо. Вярвам, че след време БФБ ще е по-добро място за среща на капитал и предприемчивост, за търгуване. Това силно зависи и от нас, участниците на него. Привърженик съм на идеята за една активна Асоциация на миноритарните инвеститори на БФБ, която да дава гласност за проблемите на пазара и да изобличава некоректните мажоритари.

Каква е твоята прогноза за пазара ни в следващите години?

Аз съм непоправим оптимист. Както за БФБ, така и за България като цяло. През годините това ми е донесло много повече ползи, отколкото негативи. Вярвам, че финансовата криза от 2008-ма, последвана и от гръцката такава през 2011-12-та, са зад гърба ни и ни очакват едни по-добри години. Тази ми вяра съм материализирал в солидни инвестиции в български акции, като към момента съм достигнал лимита си от 150% експозиция към БФБ. Както се казва - "фрашкан съм до козирката с хартии". Така че моята прогноза е ясна - Биковете са на ход!

Материалът е с аналитичен характер и не е препоръка за покупко-продажба на ценни книжа. Вижте над 100 мнения по това интервю във форума на Investor.bg.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:31 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

19
rate up comment 11 rate down comment 3
SoHo
преди 9 години
Браво за интервюто!Всички които сме на борсата знаем Батя! Човека взема рискове но и знае какво прави. Има смелост и опит и вярва че страната и борсата имат много добро бъдеще. Виждам че има и злобни коментари но истината е че със злоба и завист не се преуспява а с много работа и упоритост. Успех на Батя и всички текущи и бъдещи инвеститори!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 7 rate down comment 4
kalendar
преди 9 години
Изкарва...нищо не изкарва сатаниста. Имал...той как го каза..."земеделско производство" или нещо подобно. Гледа цветя, с парите изкарани от студентски бригади в Щатите. Нещо подобно му е на даката историята. И понеже си е купил 15 дка(примерно) в някое забравено от бога село и им е сложил телена ограда си мисли, че е голям бизнесмен и инвеститор. Не, че няма право на мнение, не че и това не е достойно за уважение(щото все пак се мъчи, клетият), обаче характера му и манталитета на дребен селски собственик(какъвто в крайна сметка си е) му е голяма пречка: хем му се иска, хем не му стиска, хем завижда на останалите, дето са с по-голям размах, хем му свидят и двата лева, щото те нали селските тарикати и за два лева са готови на подвизи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 9 rate down comment 3
kalendar
преди 9 години
офф...дака-пак дрънкаш глупости. Като е хубаво у щатите ти що се заби у северна България, да ториш земята? Що не си седя да чистиш *** у МакДоналдс при хил билитата? *** си като слонски ***, ама не знам що очакваш да ти се връзваме на простотията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 12 rate down comment 3
kalendar
преди 9 години
не се занимавам с БФБ, ама не знам що плюете човека??? Няма право на мнение ли?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 8 rate down comment 4
0
преди 9 години
Да бе ,Dani666.Портфейлът му е доста над милион и да,знам-толкова взема американският президент за две години....или Бил Гейтс за ден..или.....А ти като си Велик,колко изкарваш?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 8 rate down comment 6
Bill-bg
преди 9 години
за вечните лузери гроздето винаги е кисело....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 11 rate down comment 3
Bill-bg
преди 9 години
за вечните лузери гроздето винаги е кисело....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 8 rate down comment 4
albobo76
преди 9 години
Ако си спекулант / трейдър / инвеститор на пълно работно време, както Батя твърди, е много по-логично да го правиш на големите чужди борси. Ликвидността и марджина са много по-големи. Да не споменавам и късите позиции, които на БФБ несъществуват.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 5 rate down comment 19
Danny666
преди 9 години
Ха ха ха милият ЯВНО ОЩЕ СПИШ !С какво ти е полезна тази статия ?Сигурно с недомлъвките за : " От 2001-ва до днес, за тези почти 14 г., увеличението е близо 52 пъти.НА КАКВА БАЗА са тези 52 пъти ? Щурчета ! Ако почнем от 600 лева дето ги бил направи 6000 и ги умножим 52 пъти стигаме до СКРОМНАТА сума от малко над 300 хилки !ПАТЕТИЧНО за 14 години ! Ами това е по 23 хилки на година ИЛИ 10 хиляди евро ХА ХА ХА ами то ЧИСТАЧ *** в Белгия взима по толкова на месец !Наистина се чудя колко ли *** требе да е човек за да блее в захлас от РЕЗУЛТАТИТЕ на СПЕКУЛАНТА БАТЯ !Батя отиди да работиш чистач в МАКДОНАЛДС в Щатите, ще искараш ПОВЕЧЕ - приятелски съвет ! А за шараните от форума на Инвестора - бегайте да карате такситата че нема за леб !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 2 rate down comment 2
MZ/X
преди 9 години
Предишният ми коментар беше към Danny666
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още