На Софийска стокова борса (ССБ) през изтичащата седмица беше предложена оферта за продажба на 1000 т хлебна пшеница при цена от 510 лв./т, но насрещни оферти няма. Миналата седмица борсовите оферти „продава“ за житото варираха в рамките на 450-500 лв./т*.
Търговци казаха за Investor.bg, че сделки на едро за пшеница в страната към момента се сключват при цени средно от 460 лв./т, но има и сделки, наближаващи 500 лв./т. Миналата седмица средната цена на тези сделки беше 430 лв./т. Като се има предвид, че миналата година по това време хлебното зърно се търгуваше средно при 240 лв./т, поскъпването през последната година е с над 90 на сто.
Бързото поскъпване напоследък на хлебната пшеница у нас се обяснява не с реален недостиг на зърно в страната, а с влиянието на някои международни прогнози за повишаване на цените на основните храни, с продължаващата забрана на износ на зърно от Русия и някои вътрешни фактори. Не е без значение и реализираната преди два дни сделка от Турция за покупка на общо 300 хил. т хлебна пшеница от САЩ и Казахстан при цени в диапазона 398-420 долара/т.
Към момента котировките за пшеницата на някои международни борси в Европа са по-ниски от тези на ССБ и от цените на едро при сключените сделки у нас. За сравнение, към днешна дата цената (преизчислена в лева) на пшеницата на борсата в Будапеща е 407 лв./т, а на царевицата – 425 лв./т.
У нас предложените тази седмица борсови оферти за покупка на царевица са в рамките на 350-435 лв./т, а сделки на едро в страната към момента се сключват при средни цени от 400 лв./т. Поскъпването при царевицата на годишна база вече достига 70%.
През изтичащата седмица средната цена на едро на пакетираното бяло брашно (в пакети от 1 кг) тип „500“ е 0,82 лв./кг, спрямо 0,55 лв./кг миналата година по това време, т.е. поскъпването на брашното за периода е с близо 50%.
За същия период маслодайният слънчоглед у нас поскъпва с над 75%, като средната цена, по която се търгува на едро напоследък, е 930 лв./кг. На борсата в Будапеща след последното поскъпване цената му сега стигна 973 лв./т.
По мнение на някои наблюдатели на международните стокови пазари, България е една от европейските страни, при които за последната година се наблюдава най-голямо поскъпване на цените на едро на основните храни.
Котировките към тази сутрин на борсата в Чикаго за пшеницата са 313 долара/т, а за царевицата – 281 долара/т, т.е. остават почти без промяна спрямо предходната седмица.
От основните храни през тази седмица поевтиняване на международните борси отбелязаха: захарта в Лондон – с 8% до 727 долара/т и суровото олио в Ротердам – с 3% до 1440 долара/т. Редуването през последните седмици на поскъпване и поевтиняване при тези стоки се дължи главно на осъществяване (или изтегляне) на инвестиции в тях от големи инвестиционни фондове.
*Посочените цени в лева са без включен ДДС


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Политическите кампании вече и в TikTok, манипулациите там са лесни
Индийска анимация: Путин и Моди се возят на мотор и крадат шапката на Тръмп ВИДЕО
Как да общуваме ефективно с партньора?
Провежда се спасителна операция край Ахтопол заради кораба Kairos
Новата реалност: Битка на дронове за небето над Украйна