IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Петролът изпрати най-лошия си месец от началото на кризата от 2008 г.

Контрактите върху търгувания в Европа сорт Брент поевтиняха с над 18% през юли

08:15 | 03.08.15 г. 22
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Броят на платформите за добив на &bdquo;черно злато&ldquo; в САЩ се е увеличил с пет през миналата седмица до 664. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Броят на платформите за добив на „черно злато“ в САЩ се е увеличил с пет през миналата седмица до 664. Снимка: Ройтерс

Фючърсите върху европейския суров петрол отчетоха най-лошото си месечно представяне през юли от началото на финансовата криза през 2008 г. на фона на продължаващите опасения за пренасищане на доставките на световните пазари.

В Лондон Брентът с доставка през септември поевтиня в петък до 51,63 долара за барел – най-ниското равнище от 30 януари насам, преди да затвори при цена от 52,21 долара за барел, спадайки в крайна сметка с 2,06% за деня.

За седмицата търгуваните в Лондон контракти изтриха 4,41%, отчитайки пети пореден седмичен спад. Цената на актива отстъпи общо с 18,6% през юли, което е най-значителният месечен спад от 2008 г. насам.  

Иран и шестте световни сили постигнаха дългоочакваната сделка през юли, което ще сложи край на санкциите спрямо Техеран в замяна на прекратяване на спорната ядрена програма на страната. По оценки на иранските власти страната разполага с 30 млн. барела петрол в резервите си, които са готови за износ.

Новините за рекордния износ на петрол от Ирак и покачващото се производство от Саудитска Арабия също допринесоха за спада на цените на „черното злато“.

Глобалното производството на петрол изпреварва търсенето след бума на шистовия добив в САЩ и след решението на Организацията на страните износителки на петрол през миналата година да не се намали продукцията.

Същевременно американските петролни фючърси спаднаха до най-ниското ниво от повече от четири месеца в петък, след като данните показаха, че платформите за добив на суровината в Щатите са се повишили през миналата седмица, което за пореден път подчерта загрижеността за силното вътрешно производство.

Американският суров петрол с доставка през септември удари дъно от 46,70 долара за барел – ниво, невиждано от 24 март, преди да сложи край на сесията при 47,12 долара за барел, отстъпвайки с 2,89%.

За седмицата търгуваните в Ню Йорк фючърси спаднаха с 2,12%, отбелязвайки седма поредна седмична загуба. Цените на американския петрол се сринаха общо с 21,24%, през юли, което също е най-голямата месечна загуба от 2008 г. насам на фона на притесненията за високото вътрешно производство в САЩ.

Изследователската група Baker Hughes съобщи късно в петък, че броят на платформите за добив на „черно злато“ в САЩ се е увеличил с пет през миналата седмица до 664, което е вторият пореден седмичен ръст.

В същото време спредът между Брента и WTI достигна 5,09 долара за барел към края на търговията в петък в сравнение с 6,48 долара барел в предходната седмица.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:33 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 1 rate down comment 2
Атанасио
преди 8 години
Доклад Петрол и световна икономика'' на МВФ - икономистите Михаел Кумхоф и Дирк Мюир го казват заобиколно 1400% скок на цената - http://***.economy.bg/world/view/5367/MVF-Cenata-na-petrola-mozhe-da-skochi-s-do-1400%25-do-20-godiniПроектът с работно название "линия Китай - Русия - Канада Америка" - http://***.investor.bg/aziia/336/a/kitai-planira-izgrajdaneto-na-visokoskorostna-jp-liniia-do-vladivostok-195212/Китай са досетливи ,че единственият начин за превоз на стоки и хора е ел.влакове и за ''новият път на коприната'' ,и ''трета индустриална революция'' - http://avtorski.pogled.info/article/65495/Kitai-politikata-na-Novata-normalnost
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 2
vlado64
преди 8 години
Може и да е поевтинял в някои бели държави . Тук не видях поевтиняване .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още