Цената на петрола остава почти непроменена в началото на сесията в четвъртък, изтривайки по-рано постигнания ръст, който позволи на стойността на суровината да отскочи от тримесечното дъно, достигнато, след като инвеститорите реагираха негативно на доклада за резервите в САЩ, съобщава WBPonline.
Администрацията за енергийна информация на САЩ обяви в сряда, че петролните запаси в страната са се повишили с 1,7 млн. барела през седмицата до 22 юли. Пазарите очакваха спад от около 2,2 млн. барела.
Към 9:50 часа българско време суровината се търгува отново на червена територия.
Американският лек суров петрол WTI поевтинява с 0,07% до 41,89 долара за барел, а цената на европейския бенчмарк Брент се понижава с 0,14% до 43,85 долара за барел.
И двата основни сорта поевтиняха до най-ниските си нива от август предишната сесия, като Брентът достигна 43,27 долара за барел, а WTI – 41,68 долара за барел.
Правителствените данни показаха още ръст от 452 хил. барела в резервите от бензин, което е над прогнозите за 40 хил. повишение.
„Добивът в САЩ също се увеличава, въпреки че това отново е заради допълнително повишение на предлагането от Аляска след отстраняването на повреда в тръбопровод“, коментират от австралийската банка ANZ.
Все пак цените на петрола са значитено над нивата от първото тримесечие, когато беше достигнато 12-годишно дъно.
Трейдърите се опасяват дали ребалансирането на петролния пазар ще се случи тази година на фона на притесненията, че търсенето е по-малко от добива.
Междувременно се увеличи апетитът към суровини, деноминирани в долари, след като американската валута поевтиня в четвъртък. Така суровините в долари стават по-привлекателни за притежателите на други валути. Доларовият индекс се понижи с около 0,5%.
В сряда вечерта приключи заседанието на Фед, при което банката очаквано не промени лихвените проценти, но намекна, че това може да се случи през септември.
Още новини и анализи за петролния пазар четете тук.


Витанов: Отворени сме за преговори за ВСС, но без тези, които са с Борисов и Пеевски
Пожар на "Тракия" затруднява движението към София
Задържаха автомобил с мигранти в Бургас
Откриха тялото на обявена за издирване възрастна жена
НАП с ударни проверки по борси, пазари и тържища в разгара на лятото
Китай обмисля потенциална домакинство на срещата на върха на ООН за климата
Кои са ключовите фигури в Иран на фона на войната със САЩ и Израел
AI създава високодоходни професии, но жените остават встрани
САЩ си "играят с огъня", докато доларът рискува обезценяване в стила на йената
Тръмп рискува ответен удар от Китай с плана за задушаване на иранската икономика
Шефът на Mercedes разкри как клиентите ще преминат на електромоболи
Колите на Volkswagen получават дигитален ключ чрез Samsung Wallet
Градска кола на старо за 10 000 евро – ето 4 добри варианта
Това е двигателят, който всички тунинг компании обожават
Електрическият камион на Tesla идва в Европа
Витанов отваря вратата за преговори за ВСС, но без модела Борисов - Пеевски
Автомобил се озова на релсите, три жени пътували вътре
Гонка с мигранти в Бургас: Задържаха молдовски шофьор и мароканец
Испания между огъня и пороите: Пожари край Валенсия, потоп в Каталуния