Цените на петрола се повишават в сряда след спад в резервите в САЩ, съобщава Ройтерс.
Във вторник вечерта Американският петролен институт съобщи, че запасите от суровината са се понижили с 9,2 млн. барела през седмицата до 11 август до 469 млн. барела. Очакванията бяха за спад от 3,1 млн. барела. Резервите от бензин обаче са се повишили с 301 хил. барела на фона на прогнози за спад от 1,1 млн. барела. По-късно днес се очакват официалните данни на Администрацията за енергийна информация.
Американският лек суров петрол WTI поскъпва с 0,46% до 47,77 долара за барел, а европейският бенчмарк Брент записва 0,55% ръст до 51,08 долара за барел към 9:40 часа българско време.
Като цяло редица анализатори казват, че изобилното предлагане пречи на цените да се повишат особено много.
„Става въпрос за продължаващия фундаментален проблем с излишното предлагане, който тежи на цените на петрола. Нещата не са се променили особено много въпреки усилията на ОПЕК и Русия. Докато тези производители опитваха да ограничат своя добив, американската шистова продукция продължава да расте“, казва Фауад Разакзада, пазарен анализатор в инвестиционния посредник Forex.com.
Шистовият добив в САЩ се е повишил с близо 12% от средата на 2016 г. до 9,42 млн. барела дневно.
Що се отнася до търсенето, има наблюдения за забавяне в ръста на потреблението. Причините за това са подобрената ефективност на горивата и подемът при електрическите автомобили в САЩ, а пък в Китай изглежда пикът на потреблението също е отминал.
Още новини и анализи за петролния пазар четете тук.


По-малко катастрофи? Пътищата са добри само в 1/3 от общините
111 г. отбеляза румънка - най-възрастният човек на Балканите
Ормузкият проток разкрива бавната смърт на глобалните общи пространства
Сезонната депресия през лятото: Когато жегите влияят на психичното здраве
След проверка: Спагети в ресторант в Монте Карло излизат €18, в София – €25
Зеленски уволни шефа на армията Сирски след национални протести
Пол Грифитс: Летището в Дубай работи нормално
Airbus: ЕС има нужда от Великобритания и обратното
Airbus: Имаме проблеми със снабдяването навсякъде
Airbus: Целта остава 870 самолета за 2026г.
Новият Chevrolet на Шакил О'Нийл може да плава
Какво представлява системата ALA на Lamborghini
Защо спирачките на Nissan са в различни цветове
Продажбите на електромобили в Европа скочиха с 52% за година
Уникалната кола на Ник Мейсън се продава за 35 милиона долара
Опасно време днес: Оранжев код за бури и градушки 8 области
Локомотив Сф на Любослав Пенев взе точка на Ботев във Пловдив
След 6 дни протести: Зеленски уволни генерал Сирски
Последната антивоенна партия, оцеляла в Русия на Путин
Закуски под 150 калории, които засищат