IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Война и мир в Азия

Икономическият и политически възход на региона заплашва глобалния ред и поставя точка на доминацията на Запада

15:50 | 06.08.16 г. 30
<p>
	Шанхай се наложи като международен финансов център благодарение на възхода на международните позиции на Китай. <em>Снимка: архив, Ройтерс</em></p>

Шанхай се наложи като международен финансов център благодарение на възхода на международните позиции на Китай. Снимка: архив, Ройтерс

Ханс Рослинг от Каролинския институт в Швеция изчислява, че от над 7 млрд. души на планетата около 1 млрд. живеят в Европа, 1 млрд. – в Северна и Южна Америка, 1 млрд. в Африка и 4 млрд. души – в Азия. До 2050 г. населението на света е вероятно да нарасне до 9 млрд. души, като в Африка и Азия ще се увеличи с по още 1 млрд. души.

В продължение на векове пропастта между Запада и Изтока в богатството и технологичните достижения беше толкова огромна, че западните народи контролираха международните отношения и бизнес без значение от разликата в броя на населението. Бързото икономическо развитие в Азия през последните две поколения означава обаче, че тази разлика се стопява и балансът на силите е започнал да се накланя на изток.

Западното безпокойство от последиците от възхода на Азия се проявява под различни форми. В САЩ включително се наблюдава и тенденция за омаловажаване на процесите. В геополитически план обаче забавяне на китайския или азиатския растеж като цяло вече няма да бъде трансформиращ фактор. Икономическото развитие позволява Китай и Индия да настояват за статут на велики сили и това вече се случи. Най-старшите анализатори в западните правителства вече работят върху предположението, че промяната в икономическата власт от запад на изток ще продължи и че тези икономически промени ще се превърнат в стратегическа мощ. Съветът за национално разузнаване на САЩ - центърът за стратегически анализи в рамките на американската разузнавателна общност, който обединява всички разузнавателни агенции в страната, включително ЦРУ, прогнозира през 2012 г., че "до 2030 г. Азия ще надмине Северна Америка и Европа взети заедно от гледна точка на глобална сила въз основа на БВП, размер на населението, военни разходи и технологични инвестиции".

В анализа се посочва, че ерата на американското надмощие в международната политика, което започна през 1945 г., приключва. Тези думи, публикувани точно преди началото на втория мандат на Обама, изглеждат пророчески. През следващите четири години САЩ се въздържа от намеса в Сирия. Войната там ескалира и Русия се намеси, което отново заплашва европейската сигурност.

Заплахата на американското надмощие в Тихия океан обаче би имала по-сериозни последствия, пише Рахман. Американците знаят, че Азия сега е в основата на глобалната икономика. Затова и политиките на администрацията на Обама се подчиняват напоследък на “оста на Азия” - прехвърляне на военни и дипломатически ресурси в Азия в отговор на възхода на Изтока.

Администрацията на Обама се стреми да бъде по-предпазлива за това как и кога да използва американската мощ. Вашингтон умишлено не задълбочи намесата си в Близкия изток отчасти защото се опитваше да запази своята власт и ресурси за борба с възхода на Китай. Властта обаче е въпрос на възприятия. Така че визията за Америка, която е по-малко ангажирана да играе ролята на световен полицай в Европа и Близкия изток, по ирония на съдбата засява семената на съмненията и за трайността на американската мощ в рамките на самата Азия.

Способността на администрацията на Обама да запази американската мощ е подкопана и от хроничните проблеми на европейските съюзници на Вашингтон. САЩ са относително най-стабилната част от Западния алианс. Кризата в Европа и намаляването на военните разходи на ЕС доведоха до това в момента САЩ да покриват почти 75% от разходите на НАТО.

Въпреки че го направи доста непоследователно, Доналд Тръмп бръкна с пръст в раната, коментирайки някои от най-бързо развиващите се дилеми за американската мощ в ерата на възхода на Изтока. Той постави под въпрос възможността САЩ да продължат да финансират защитата на своите европейски и азиатски съюзници от потенциална агресия на Русия или Китай. Той и сам се определи като враг на търговските сделки с азиатските държави.

Така Тръмпизмът предоставя едновременно и предизвикателства, и възможности за Китай. На геополитическо ниво Пекин флиртува с Вашингтон, като оказва натиск върху американската мощ в Тихия океан. Чисто икономически обаче протекционизмът на Тръмп би могъл да заплаши всички развиващи се азиатски икономики с ограничен достъп до най-големия пазар в света.

За лагера Клинтън политическата формула на Тръмп е геополитическа и икономическа ерес. В Конвенцията на демократите е записано, че поддържането на отворени глобални пазари е един от основните стълбове на американската външна политика от 1945 г. насам.

Евентуална победа на Клинтън през ноември ще означава, че САЩ ще упорстват с тази формула. Източният политически и икономически възход обаче предполага, че годините на необезпокояваното западно първенство са към своя край, без значение кой ще влезе в Белия дом.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:50 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

10
rate up comment 10 rate down comment 8
ing5rov
преди 7 години
Викаш , Китай е книжен тигър , нема страшно...свободата и социалното развитие са страшните...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 6 rate down comment 10
one_1980
преди 7 години
малко повърхностна статияне отчитан социалното развитие на страните от азия, политиката, свободата и прочиет.е. само икономически ръст без социално разитие едва ли предполага глобална роля на дадена държава
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 8 rate down comment 3
dr.5rov
преди 7 години
Ха-ха-ха. Добрър разбор на нещата в момента. Как са се осмелили да я пуснат в инвестора? И забележете - в нея няма нищо за това какво да се прави. От нея лъха някакво примиренчество. Като се добави и демографския удар на ислямския свят върху старата християнска Европа, нещата стават рошави за всички нас.И никаква що годе свястна идея от нийде взора не види.Всъщност САЩ правят това, което всеки лидер в каквато и да било орагнизация ще прави, когато вижда как отдолу разни групи се опитват да го бутнат. Подлага крак на потенциалните си съперници и се опитва да ги вкара в такива проблеми, че да забравят за дълго за претенциите си. Нормално, в смисъл обяснимо естествено поведение. Повечето от нас биха постъпвали по подобен начин ако са в такава ситуация.Накратко, за мене, написаното в тази статия обяснява сегашното (а вероятно и бъдещо) поведение на САЩ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 20 rate down comment 8
STRAHO
преди 7 години
Иронията е в това че единият от тях поне идваше на крака у нас подчертавайки значимостта ни на държавата си а нашия *** почна едни словоизлияния по площади и паланки из чужди държави да го плюе при това съвсем безпочвено. Вместо да осребрят влиянието ни в Русия /ч чрез нея и в Китай/те го захвърлиха на *** при това без стотинка компенсации от менторите си! Сега на молбите на Бойко Путин праща чиновници . Стана му ясно че те подобават на ролята на държавата ни. Американците ясно пу показаха как да се държи с нас! Виж ...турците са с характер и той ще бъде оценен както от САЩ така и от Русия и Китай подобаващо! Те запазват връзката си със САЩ но НЕ за сметка на отношенията си с Русия! :))) Но, какво да очакваш от НАЗНАЧЕН/знае се от кого/ елит? те са просто вид чиновници във вертикалата на американската администрация отговаряща за района! :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 16 rate down comment 9
michaelis12
преди 7 години
тея двамата са лидерите на света зарежи ги нашия президент и Баце не вийж, че всички отиват при тях те Си и Путин рядко се разходжат на някъде.... След време децата ше ги учат в учебниците по История като хората които са променили света от униполярен в мултиполярен. Сериозни фигури в историята и ние живеем в тоя момент. Запада сами са си виновни щото искаха да си увеличат печалбите и завлекоха всичко в Китай и за тва хората викат "номера на китайката". Чайниците ги подлъгали с дисциплина и евтина работна ръка (което е вярно), но от друга страна им гепиха всичко и надминаха Запада и са мяу еми тъй ше е мяу ........
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 13 rate down comment 8
STRAHO
преди 7 години
Еврейските номера минават при белите щот само смяната на името ги прави незабележими при овладяването на властта! В Китай обаче дегизировката пада с пресичането на границата! Мноооого ще им е трудно с Китай! :))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 14 rate down comment 7
STRAHO
преди 7 години
Като гледам наШ мъШ как стиска юмручета пред Ципрас , мога да си представя как ще изглежда пред Путин или пред Си ! :)))) ах ах ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 14 rate down comment 9
STRAHO
преди 7 години
"Групата е била третирана сякаш е клас ученици. Първо посетителите са въведени в централната част на Великата зала на народа, след това наредена на скамейки за снимка с китайския президент, а след това Си се е ръкувал с някои от тях. Известният академик Франсис Фукуяма дори възкликнал: Аз го докоснах! в израз на страхопочитание преди да позира за снимка с него..."Хаа ха ха ..Е нищо ще изтърпят! Когато се върнат у дома си имат медии които да им "лъскат" имиджа! Пред подчиненото си население ще бъдат представени като хората изолиращи света и налагащи му унищожителни санкции за непослушание. ха ха ...а като се явят пред китайския император или Путин /пътека направиха в последно време/ ..там ще се кланят НИСКО с ръце на палците! :))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 24 rate down comment 4
michaelis12
преди 7 години
мдаааа нещо такова е положението. Тоя път са казали почти истината не моа да повервам ....... Явно Запада са видяли на къде отиа раотата напрайха чайниците мощни щото са им алчни гъззовете за печалба, евтина работна ръка и са олеле еми олеле тва е палажението .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 24
khao
преди 7 години
статията започна доста хумористично ... няма смисъл да се чете натам
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още