Toyota разкри нови подробности за водородния си автомобил Mirai, който вече се продава в Япония, а от следващата година трябва да бъде въведен и пазара на Европа.
Електромобилът с горивна клетка има автономия от 502 км, което го превръща в първата електрическа кола, предлагаща толкова голям пробег с едно зареждане, сочи информацията от Toyota.
Компанията е подготвила и доста примамливи условия за клиентите на Mirai. Те се отнасят за пазара на САЩ, но се очаква да бъдат предложени и в Европа.
Така например всеки собственик на водородния автомобил ще разполага с безплатно гориво за период от 3 години, както и с денонощен достъп до център за обслужване на клиенти. Безплатно за същия период ще бъде и плановото обслужване на модела. Що се отнася до гаранцията, тя е 8 години или 150 хил. км за водородната горивна система.
Както вече бе съобщено, първият сериен автомобил с водородна клетка на Toyota се задвижва от електромотор, енергията за който се добива в резултат от химична реакция между кислород и водород. Мощността на мотора е 155 к.с., като позволява ускорение от място до 100 км/час за малко над 9 секунди. Зареждането с водород отнема между 3 и 5 минути.
Цената на Toyota Mirai в САЩ е 57 500 долара, а на Стария континент се очаква да стартира от около 48 000 евро.
През тази година Toyota планира да произведе 700 екземпляра от Mirai, а през следваща от конвейера да слязат 2 000 коли. Бройката през 2017 г. ще нарасне до 3 000.
Още за Toyota Mirai вижте в Automedia.bg


ПБ: Оптималният срок за ВСС е юли, главен прокурор - през септември
Ограничения за стрелба над села възпрепятстват защитата от градушки
НС прие на първо четене и трите законопроекта за промени в Закона за съдебната власт
Радев: Въпрос на време е българските продукти да изчезнат напълно от трапезата
„Черноморски туристически празник“ събира варненци на 30 и 31 май
Siemens: Има нарастваща инфлация и ще се задържи известно време
Г. Захариев: AI печалбите засенчват войната в Залива
Л. Динев: Китай вече не копира Запада, а го изпреварва технологично
Борса с човешко лице: Как пазарите в Румъния и Полша станаха най-големите в ЦИЕ
Отличиха най-активните студенти в първото издание на SkillUp Arena в УЗФ
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Subaru отива на съд заради фабричен дефект
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Кокаин за 1,7 млн. евро е заловен на гръцкото пристанище в Пирея
МВР обясни защо не работи картата за катастрофите в страната
Проверяват Агенцията по вписванията по сигнал за изчезнали нотариални актове
МРРБ: В платформата roads.mrrb.bg заданията ще са без лични данни
Радев: Държавата няма да се меси на пазара, но без регулации се превръща в джунгла