Японският автомобилен концерн Mazda Motor Corp обяви в четвъртък, че ще изтегли от пазара 640 хил. свои автомобила за допълнителна проверка поради проблеми с клапанните пружини на двигателите на своите дизелови коли, съобщава Ройтерс.
Компанията ще изтегли 230 хил. превозни средства от пазара в Япония и още 410 хил. коли от останалите пазари, в това число и САЩ, където Mazda не продава дизелови модели.
Решението на японския концерн идва само седмица, след като местният конкурент Subaru Corp обяви, че ще направи сервизна акция на 400 хил. свои автомобила в глобален мащаб, за да поправи производствен недостатък в същите пружини на клапаните на двигателите. Разходите по операциите ще се отрази съществено на годишната печалба и на двете компании.
Японските автомобилни производители напоследък срещат все по-често проблеми, свързани с качеството на производството, вариращи от дефектни компоненти до тестови грешки, които увеличават разходите и пораждат въпроси за качествения контрол.
В края на лятото Mazda, Suzuki и Yamaha признаха, че са извършили неправилно тестовете си за икономия на горивото и вредните емисии на своите превозни средства, след което са предали непълна информация на властите.
Малко преди това бяха разкрити подобни фалшификации и при други две компании – Subaru и Nissan.
Японското министерство на транспорта обяви през август, че ще проучи изготвените доклади и ще предприеме съответните мерки спрямо нарушителите.


Почина един от най-популярните японски актьори
Радев отличи огнеборци и доброволци, участвали в овладяването на пожари през лятото
От Черно море излязоха с важна информация за мача с ЦСКА
Вижте резултатите от официалния кантар на SENSHI 29
ФИФА с нововъведение за засадите на световното по футбол
Юанът става все по-използван при паричните преводи
Еврозоната бележи по-силен ръст от очакваното благодарение на вътрешното търсене
Ралито на китайските акции изостава от американските
САЩ лобират срещу плана на ЕС за отпускане на заем в подкрепа на Украйна
Китай изпраща нови панди на Франция след срещата Макрон-Си
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Audi готви още една изненада
Политик предложи премахване на червения светофар и знаците на пътя
Малка кола на старо с автоматик – ето 4 сигурни предложения
Lexus LFA се завърна като... електромобил
Кметът на район "Изгрев" съобщава за саботажи с боклука
Гръцките фермери затвориха и ГКПП "Капитан Петко Войвода"
Ампутираха левия крак на бащата на Меган
Програмата Explorer дава възможност за стипендии и международни стажове
БГ политици: Ниско домашно възпитание, ниска политическа и езикова култура