Заводите за автомобили и авточасти на германските концерни в Китай постепенно възобновяват работа, тъй като коронавирусните мерки в североизточните провинции Ляонин и Дзилин биват разхлабени от местните власти, съобщава Bloomberg.
Германската автомобилна група BMW възобнови пълното производство в двата свои завода в Шенян в Ляонин след почти едномесечно прекъсване, докато доставчикът на автомобилни компоненти Robert Bosch GmbH заяви, че фабриката му Чанчун работи от седмица. Това съоръжение има важна роля за автомобилния бизнес на компанията, който през 2020 г. генерира 48 млрд. долара приходи, или 60% от общите приходи на групата.
Междувременно, Volkswagen AG, най-големият производител на леки коли в Европа, обяви, че "постепенно възобновява производството" в два от заводите си, докато съоръжението в Шанхай, управлявано съвместно с SAIC Motor Corp., все още подлежи на оценка.
Властите в Шанхай изготвиха списък от над 600 компании, които могат да възобновят своята дейност при определени условия. Т. нар. метод на затворен цикъл позволява на предприятията да продължат работа, при условие че служителите останат да живеят на работното място, без да го напускат, докато траят мерките. Подобни системи внедриха Tesla Inc. и Quanta Computer Inc.
Още две фабрики, управлявани от Bosch в Шанхай и Тайцан, продължават да работят по такава схема.
От своя страна BMW заяви, че заводите ѝ в Шенян са „възобновили пълното производство“ след „период на коригирано производство и мерки за постепенното му възобновяване“.
Компанията „продължава да следи отблизо ситуацията с пандемията“ и е „приложила строги мерки за превенция на разпространението на болестта на работното място“, добавят от BMW в съобщение.
Bosch не уточнява точно кога фабриката в Дзилин ще отвори отново врати. Заводът за домашни системи за подгряване на вода в Шанхай остава затворен за момента.
Миналата седмица ръководителят на китайската Xpeng Хъ Сяопин предупреди, че ако коронавирусните блокади в страната не бъдат премахнати скоро, автомобилните концерни ще бъдат принудени да замразят своето производство през май.
„Ако компаниите по веригите на доставка не могат да намерят начин да възобновят работата и производството, може да се наложи всички китайски производители на оригинално оборудване да спрат работа през май“, написа Хъ Сяопин в своите профили в WeChat и Weibo в четвъртък (14 април). „Добрата новина е, че някои министерства и други ведомства полагат всички усилия, за да се координират. Надяваме се повече правителствени агенции да подкрепят съвместните им усилия", добави той.


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Петте елемента в изграждането на учителя: Липсата на една брънка скъсва веригата
Великобритания трудно ще възстанови щетите от Brexit върху икономиката си
Износът и вносът на Китай скочиха през май благодарение на AI
Поръчките на петролни супертанкери надминаха рекорда от 2008 г.
Бунтът срещу центровете за данни заплашва бъдещето на AI
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Само 3500 долара: новият украински прехващач на Shahed привлича внимание
Полицията проверява незаконна помпена станция за над 500 000 лв. на яз. "Студен кладенец"
Приятелите на Джей Ло се надяват тя да даде шанс на Брет Голдстин
Диетата MIND: Шест храни за здрав мозък