Mercedes-Benz AG отчете по-висока от очакваното печалба за първото тримесечие според предварителни данни, като германската автомобилна група беше подкрепена от силното търсене на моделите от най-висок клас, което компенсира поскъпването на суровините, съобщава Bloomberg.
Възвръщаемостта от продажбите на Mercedes достига 14,8% на фона на покачването на цените на моделите и силното търсене на луксозни автомобили и търговски превозни средства.
„Компанията се приближава с бърз темп до позицията да преразгледа в посока нагоре насоките си за годината“, изтъкват анализатори от Bernstein, водени от Даниел Роеска.
Германският производител иска да продава повече модели от най-висок клас като своя седан S-Class, за да увеличи печалбата си и да подкрепи финансирането на прехода към електрически превозни средства. Икономическата несигурност и ускорената инфлация увеличиха предизвикателствата за индустрията, която се сблъсква с постоянни проблеми с доставките и опасения за рентабилността, предизвикани от скорошните намаления на цените от страна на Tesla Inc.
„В тази предизвикателна пазарна среда ние отново демонстрирахме устойчивост“, изтъква главният финансов директор на Mercedes Харалд Вилхелм. „Покачването на цените (на моделите) значително компенсира насрещния вятър от поскъпването на суровините и доведе до още едно тримесечие на солидни финансови резултати“, добавя той.
В края на миналата година Mercedes намали цените на водещите си електрически превозни средства в Китай на фона на засилващата се конкуренция на най-големия автомобилен пазар в света. Все пак автомобилният производител успешно стимулира продажбите на превозни средства с висок марж като S-Class и G-Wagon.
Mercedes прогнозира марж на оперативната печалба за своя автомобилен бизнес между 12% и 14% за тази година, което е спад от 14,6-те процента през 2022 г. Компанията планира да публикува пълния финансов отчет за третото тримесечие на 28 април.
По-рано през април Mercedes обяви, че продажбите му за тримесечието нарастват с 3% до 503 500 превозни средства. Продажбите на изцяло електрически модели се увеличават значително – с 89% до 51 600 броя. Това означава, че всяка десета продадена кола на групата е била електрическа.
Компанията отчита увеличение на продажбите при S-Class, G-Class и AMG, както и при своята луксозна серия Maybach. В сегментите от най-висок клас търсенето нараства с 18% до близо 90 хил. броя. С ръст на продажбите от 23% до 10 200 броя през първото тримесечие, търсенето на G-Class остава стабилно. Mercedes-Maybach регистрира 6700 продажби, или ръст от 8%, подкрепен главно от GLS (+4% ръст).


Марио Смърков встъпи в длъжност като областен управител на Варна
Марсилската треска е характерна за Черноморието и Южна България
Варна става столица на акустичния рок
40-годишен баща на две деца загина в катастрофа край Баня
През летния туристически сезон служители на Жандармерията - с наряди на летището във Варна
Уайн: Войната в Иран даде на Си Дзинпин неподозирани лостове
Maserati GT2 Stradale пристига в България за първи път
Новините в развитие
Китай доминира в офшорните вятърни турбини
Amazon внедрява Alexa и AI в лентата за търсене при пазаруване
Subaru отива на съд заради фабричен дефект
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Chery се връща към това, от което VW се отказа
Всяка десета кола e манипулирана – внимавайте с тези модели
Вижте кой ще внася автомобилите на Ebro в България
Postbank задава посоката на модерното банкиране с Postbank Next
Жандармерията ще дава наряди на летището във Варна
Областният управител на Сливен е с отнета заради алкохол книжка в Германия
Промяната: Пеевски вече влиза в Народното събрание като редовен гражданин ВИДЕО