Volkswagen разглежда план за продажба на своето звено за дизайн и инженеринг Italdesign, като част от усилията на германския автомобилен производител да реформира европейската си дейност, съобщава Ройтерс.
Групата обмисля евентуална продажба на базираната в Торино компания Italdesign, но би могла да заложи на алтернативни варианти, включително намиране на партньор за разработчика, изтъкват представители на синдикатите Fiom и FIM Cisl след среща с ръководството на Italdesign.
Volkswagen, който държи изцяло Italdesign чрез Audi, е притиснат от нарастващата конкуренция и слабия европейски автомобилен пазар.
Говорител на Audi заяви, че компанията „непрекъснато преразглежда стратегическата си структура, включително своите активи“.
Italdesign осигурява работа на около 1350 души, включително 1100 в северния италиански град Торино, и е генерирала оборот от 332 млн. евро за миналата година.
Volkswagen изтъква, че към звеното интерес са проявили четирима или петима потенциални партньори. Засега обаче групата не е склонна да разглежда оферти от конкуренти или финансови групи.
„Ръководството потвърди на срещата, че Audi обмисля евентуална продажба на Italdesign“, посочва Джани Манори от синдиката Fiom, добавяйки, че ръководството на Italdesign е натоварено със задачата да намери купувачи.
Целият процес може да отнеме няколко месеца, добавя Манори.
Роко Кутри, ръководителят на синдиката FIM Cisl в Торино, заяви, че Audi извършва предварителна проверка в Italdesign, за да подготви звеното за плана.
Italdesign е основана през 1968 г. от Джорджето Джуджаро, един от най-влиятелните автомобилни дизайнери в света, който я продава на Volkswagen през 2010 г.
В своята история Italdesign създава модели за редица марки, включително Volkswagen Golf, Fiat Grande Punto, Alfa Romeo 159 и, наскоро, компактния SUV Audi Q2.
През декември Volkswagen обяви мащабни промени в дейността си в Германия, включително съкращения на работни места и рязко намаляване на капацитета. Мерките включват прекратяване на производството на автомобили с марка Volkswagen в Дрезден и Оснабрюк, докато компанията проучва алтернативни приложения за заводите.
Audi вече затвори завода си в Брюксел, след като търсенето на купувач приключи без успех.


Удължен е лицензът за продължаване на дейността на „Лукойл“ в България
Черно море без трима ключови играчи срещу ЦСКА 1948 в Бистрица
Обмисля се създаване на общинска структура за подобряване състоянието на градската среда във Варна
След морето в България: румънците се връщат у дома за втората почивка
За кои три зодии предстоят промени до края на годината?
Путин не може да разбие вратата на НАТО. Затова опитва през прозореца
Съпротивата срещу AI центровете може да предпази сектора от нов дотком срив
Акциите и облигациите се покачват, залозите за по-високи лихви в САЩ отслабват
Русия обмисля саботаж и други атаки в Европа, предупреждава разузнаването
Джош Кушнер и Боб Айгър купуват Лос Анджелис Лейкърс за $12,5 милиарда
Mercedes подготвя нов хибрид за C-Class, GLC и GLE
Четири скрити функции на автомобила
Шест проблема при Honda CR-V на старо
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Готвят конституционни промени, които да гарантират правото на разплащане в брой
Критично е състоянието на 5-годишното дете, пребито от баща си
Променя се движението по АМ "Тракия" в областите София и Пазарджик
Говорителят на Белия дом Карълайн Левит се оттегля от поста си
Зеленски: Украйна се нуждае от поне 5% от американските ракети "Пейтриът"