Загубата на Polestar расте през третото тримесечие, като шведският производител на електромобили заяви, че ще извърши т.нар. обратен сплит, или намаляване на броя на своите акции с цел увеличаване на стойността им - в опит да запази позицията си на борсата Nasdaq, съобщава Ройтерс.
Компанията записа нетна загуба от 365 млн. долара за третото тримесечие, в сравнение с регистрираната година по-рано загуба от 323 млн. долара.
Стойността на акциите на Polestar, засегнати от американските мита, забавянията пру пускането на нови модели, високите нива на дълг и ожесточената конкуренция, пада под 1 долар, което накара оператора на Nasdaq да предупреди, че компанията може да бъде отстранена от борсата поради неспазване на изискванията за листване.
Обратният сплит не променя стойността на общите дялове на инвеститорите, но може механично да повиши цената на акциите над 1 долар.
„Резултатът от третото тримесечие очевидно е разочароващ за нас... продължаваме да търпим ценови натиск върху нашите автомобили, освен че имаме по-високи производствени разходи поради митата“, изтъква финансовият директор на Polestar Жан-Франсоа Мади пред анализатори.
Главният изпълнителен директор Михаел Лошелер, който беше назначен на поста преди година, се опита да направи подобно разделяне на акциите по време на престоя си като главен изпълнителен директор във фалиралия производител на електрически камиони Nikola.
Въпреки че приходите за третото тримесечие са се увеличили с 36%, Polestar е засегната от високите разходи, свързани с т.нар. гаранции за остатъчна стойност при лизинг на автомобили в Северна Америка. Тази мярка принуждава Polestar да покрива разликата, когато стойностите при препродажба са под обещаните нива - нарастваща тежест, тъй като цената на употребяваните електрически превозни средства намалява по-бързо от тази на конвенционалните автомобили.
По-рано тази година компанията съкрати около 20% от работната си сила, като наскоро освободи още стотици служители в отдела за научноизследователска и развойна дейност.
Polestar също така се е насочила към модел, фокусиран върху дилърите, и разчита повече на пазара в Европа, за да компенсира слабото търсене в САЩ, където купувачите все повече предпочитат хибриди и бензинови автомобили.
При представянето на модела Polestar 5 GT през септември, компанията заяви, че ще пропусне лансирането му в САЩ и Китай, два от най-доходоносните пазари в света.
Акциите на Polestar са поевтинели с над 93% от листването ѝ през 2022 г. Компанията също така се затруднява с дълговите си клаузи, като се налага да договаря изменения с кредиторите.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Историята се повтаря в Америка, част 4
Историята се повтаря в Америка, част 3
Историята се повтаря в Америка, част 2
Историята се повтаря в Америка, част 1
Вучич обяви, че ще подаде оставка, за да помогне на партията на изборите
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
Жълт код за жега в 14 български области
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет