Европа е изправена пред малка революция на четири колела: Европейската комисия (ЕК) планира да обособи през декември нов клас превозни средства - достъпни електрически автомобили, пише Ройтерс.
Целта е да се защити местната автомобилна индустрия от нарастващата конкуренция в лицето на Китай и да се направи възможна достъпната електрическа мобилност.
ЕК иска да създаде категория между ултралеките превозни средства и конвенционалните автомобили. В бъдеще малките електромобили вече няма да изискват същото скъпо оборудване за безопасност като при по-големите превозни средства. Икономическият потенциал на подобен нов регламент би бил огромен, пише германското издание Merkur.
Разходите за разработка и производство биха могли да паднат значително, като няколко европейски компании от известно време призовават за подобна реформа. Те вярват, че това ще доведе до появата на по-достъпни електрически автомобили, „произведени в Европа“.
През последните години редица европейски автомобилни производители се оттеглиха от този сегмент, който е нерентабилен за тях.
Малки автомобили с дължина до 4,2 метра биха могли да се произвеждат по опростени разпоредби в бъдеще. Директорът на доставките в Renault Франсоа Провост препоръчва замразяване на разпоредбите за тази нова категория за десет до петнадесет години. „Това би дало на производителите сигурност при планирането и би насърчило иновациите“, изтъква той.
Един от ключовите въпроси е: Как намаляването на техническите изисквания влияе върху безопасността? Най-малкото, би могло да бъдат премахнати разпоредбите, които не са строго необходими за градските автомобили. Това спестява разходи и насърчава по-ниски цени.
Китайските автомобилни марки вече завладяват Европа с евтини, технически издържани модели. Някои германски концерни се оттеглиха от масовия пазар, тъй като разходите за разработка и безопасност станаха твърде високи. Новата категория има за цел да противодейства на това и чрез протекционистки мерки да укрепи европейската индустрия.
Еврокомисарят по индустриалната стратегия Стефан Сежурне подчертава, че целта на компаниите е да пускат на пазара нови малки модели в ценовия диапазон между 15 000 и 20 000 евро. „И тъй като регулаторните ограничения също влияят на цената, ще създадем тази регулаторна рамка“, посочва той.
Планирано е новият клас превозни средства да бъде официално представен на 10 декември.
Концепцията силно напомня на популярните kei автомобили в Япония. Тези превозни средства се характеризират с компактните си размери и скромна мощност на двигателя – обикновено с дължина между три и четири метра, с малък работен обем на двигателя.
В Япония kei автомобилите се радват на данъчни облекчения, по-ниски застрахователни премии и опростени процедури за регистрация. Това има потенциал да се превърне в масово явление и в Европа, смята индустрията.
Няколко производители наскоро представиха нови електрически микроавтомобили, които може да се появят на пазара в Европа – включително Honda и Suzuki, както и румънското дъщерно дружество на Renault, Dacia.
Това показва, че европейските градове скоро биха могли да се възползват от достъпни, малки електрически автомобили на цена под 20 000 евро.


Горещо време в цялата страна днес
Мачовете и спортът по ТВ днес (28 юни)
Виц на деня - 28 юни
Времето във Варна на 28 юни 2026
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Историята се повтаря в Америка, част 4
Историята се повтаря в Америка, част 3
Историята се повтаря в Америка, част 2
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Зачестяват кражбиге по морето: Какви мерки се предприемат?
Рецептата Dnes: Рулца от пушена сьомга с крема сирене
преди 7 месеца Да оставим настрана блеенето на демократични опорки от форумните чифтокопити-евроатлантици, истинският въпрос тук е: коя точно е таргет групата на недоразумението - обект на статията? Т.е. "автомобил", който няма сигурност, няма удобства, няма "range" и струва 20к евро (колкото струват китайските баклуци, но с всички екстри). Ако никой не купува сегашните ел.***, кой ще купува това "нещо"? Бедните? Богатите? Само за една група клиенти се сещам - преживните с "ценностите". "Ела изблей"..хаха отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 месеца До: гъбко остави го, батак му е в главата от опорките които е чел... не случайно не може да ти каже коя регулация е грешна или му пречи! Само говори за регулации, като някакъв имагинерен предмент някъде там в далечината... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 месеца До: evlogi ... Това на Дачия не се произвежда в Европа , а е поднебесна талига , внася се от там и му лепят етикет . Значи , регулациите са си много добро нещо !! Вкарват ред !! Според теб защо се напинят толкова хора да идват и да живеят тук в Европа ?! По света има доста по-богати региони , но за там наплив няма . Защо ?! (жокер от публиката : може би условията за живот създадени от налагането на ред в стандартите имат нещо общо , или пък не ?!) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 месеца Че то такива и в момента има, Дачия например прави подобни. Единственото,което трябва да направят кл0уните в Брюксел, е да не пречат на хората,които реално вършат нещата...Там очевидно се е обособил един нов клас idи0тi, който искрено вярва,че батакът ,който създадоха с лавината регламенти, цели, стандарти и разпоредби и класификации, може да се изчисти с още регламенти, цели стандарти , разпоредби и класификации... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 месеца До: cyclop ... както често обичам да пиша след такива коментари ... Да регистрираш фирма у нас е лесно , струва 1лв ... :))) ... Запретваш ръкави и се фащаш ... Има кадри из мрежата , да ги видиш , цехчето дето го сглобяват , вероятно няма да ти струва повече от 10млн евра ... Пробвай , кво му плащаш ... !! ... Ние ще помагаме със съвети ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 месеца Това трябва да струва 10000 евро максимум .. що за подигравка "ЕВТИНИ" отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 месеца До: cyclop ... Това на кадъра специално е 25к евра , не е 20 ... :))) ... и ако искаш да е хладилник си доплащаш , но в повечето микро коли не е предвидено да има климатик , дори да искаш да има . В тях можеш да оцелееш в градски условия , ако са спазени ограниченията за скорост , ако не са , и те дрънне триосен камион и не си роден под щастлива звезда , най-вероятно няма да те бъде . Това не са коли за междуградски пътища и трябва да бъдат забранени за движение извън градовете , надявам се ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 месеца ЕВТИНИ хладилничета без защита при катастрофа -за ДВАДЕСЕТ ХИЛЯДИ ЕВРО... отговор Сигнализирай за неуместен коментар