IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Joby удвоява производствения си капацитет до четири летящи таксита на месец до 2027 г.

Изпълнителният директор на стартъпа не уточнява колко още ще се инвестира в производствените съоръжения или кога ще започне масово производство

17:28 | 17.12.25 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Производителят на летящи таксита Joby Aviation Inc. планира да удвои производствения си капацитет в САЩ до четири самолета на месец до 2027 г., използвайки както основния си производствен обект в Калифорния, така и друг в Охайо, съобщава Bloomberg.

Базираната в Санта Круз, Калифорния, компания е сред малкото стартъпи, разработващи eVTOL самолети - електрически превозни средства, които излитат и кацат вертикално - за превоз на клиенти на кратки разстояния.

Toyota Motor Corp. стана най-големият ѝ акционер през май, като Joby представя подкрепата на японския производител на автомобили като плюс за усъвършенстване на производството.

„Уверени сме, че сега е подходящият момент да инвестираме в оборудване, съоръжения и хора, необходими за ускоряване на производството, и очакваме с нетърпение да го направим с Toyota, най-големия производител на автомобили в света, на наша страна“, изтъква Джо Бен Бевирт, главен изпълнителен директор на Joby.

Бевирт не уточнява колко още компанията планира да инвестира в своите съоръжения или кога ще започне масово производство. Преди пет месеца стартъпът заяви, че ще удвои планираното си производство до два самолета на месец „след като съоръжението заработи напълно“, без да уточнява дата.

Joby управлява завод в Марина, Калифорния, и ново съоръжение в Дейтън, Охайо. Компанията заяви, че целта ѝ е да произвежда до 500 самолета годишно в завода си в Средния Запад.

Компанията посочва, че иска да започне търговски полети в Дубай до началото на 2026 г., въпреки че преди това се беше насочила към края на тази година. Миналия месец Бевирт заяви ред инвеститорите, че очаква Joby да „увеличи тази дейност през следващата година“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:28 | 17.12.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Новини виж още

Коментари

Финанси виж още