Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) се предвижда да изпълнява функциите на единен национален контролен орган по изпълнение на мерките за поддържане на язовирните стени и съоръженията към тях в изправност.
Това се предвижда в предложение за промени в Закона за водите, публикувано за обществено обсъждане на портала за обществени консултации. Становища по законопроекта могат да се изпращат до 1 август.
В законопроекта е записано, че условията и редът за осъществяване на техническата и безопасна експлоатация на язовирните стени и съоръженията към тях и за осъществяване на контрол за техническото им състояние се определят с наредба на Министерския съвет по предложение на началника на Дирекцията за национален строителен контрол.
Собствениците на язовирни стени и съоръжения към тях се предвижда да бъдат задължени писмено да уведомяват началника на Дирекцията, когато определят оператор на язовирните съоръжения. Информацията трябва да бъде изпращана и на областните управители.
Предлага се строителният контрол да контролира и плановете за защита от бедствия и аварийните планове, мерките за осигуряване на изправно техническо състояние на язовирните стени и съоръженията към тях и за безопасната им експлоатация и дейностите за извеждане от експлоатация на язовирни стени и съоръжения.
Дирекцията за строителен контрол ще дава и задължителни предписания на собствениците на язовирни стени и съоръжения. При дадени предписания собствениците се предвижда писмено да уведомяват началника на строителния контрол за изпълнението им.
Представители на строителния контрол задължително трябва да участват и в комисиите за ежегодните обследвания на техническото и експлоатационното състояние на язовирните стени и съоръженията към тях, които се назначават от областните управители.
От ДНСК подчертават в свое становище, че ще са необходими и промени в Закона за устройството на територията и Устройствения правилник на Дирекцията, ако й бъдат вменени функциите по контрол на техническото състояние и експлоатацията на язовирните стени и съоръженията към тях. Строителният контрол смята, че ще е необходимо и създаването на ново звено в рамките на институцията, което да изпълнява новите функции, което ще наложи допълнителни разходи за служители, оборудване и материали.
С предложените промени в Закона за водите се предлага също така да се забранят новите зауствания на отпадни води в зоните за защита на водите, в язовирите, в напоителни и отводнителни системи, както и на производствени отпадъчни води в сухи дерета. Заварените случаи обаче, за които са издадени необходимите разрешителни, ще се осъществяват по стария закон, предвиждат текстовете.


ФИФА продава тревата от финала на Мондиал 2026
Млад шофьор се стресна от камера за скорост и се обърна с колата
Дизелът тръгна нагоре, бензинът запазва цена
МВР разпореди засилен контрол на товарните автомобили
Хванаха за ден 26-ма шофьори с алкохол или наркотици
Къде e Metа в надпреварата за изкуствен интелект
Китай ускорява прехода към зелена енергия за индустрията и центровете за данни
Линтън Кросби: Избирателите очакват от политиците стабилност и доверие, част 3
Линтън Кросби: Войната с Иран е от полза за демократите, част 2
Линтън Кросби: Има висока икономическа тревога във Великобритания, част 1
Европа слага край и на евтините китайски гуми
10-те най-големи производителя на батерии в света
Duster се превърна в малък Patrol
Мъск млъкна - и Tesla тръгна нагоре
Триредови радиатори: Има ли полза от тях?
Илиана Раева: Прекрасен Марти, не мога все още да повярвам
Мащабна акция на МВР: Започват масови проверки на тежкотоварните камиони в цялата страна
Москва разкритикува Сърбия заради реакцията ѝ на речта на Стефанчук в Белград
5 напитки, които намаляват целулита
преди 11 години САКЪН НЕ!Като гледам как се справят с контрола на незаконното строителство, ако язовирните стени минат към тях, ще се заселя някъде на височина мин. 1200-1300 метра отговор Сигнализирай за неуместен коментар