Има ли нарушения на конкуренцията в текстовете относно вписването на асансьорните техници в специален регистър? Toва ще проверява Комисията за защита на конкуренцията (КЗК).
От съобщение на сайта на регулатора става ясно, че след предварителна оценка, която е повдигнала съмнения за антиконкурентни ефекти, е започнала проверка на текстовете в Закона за техническите изисквания към продуктите.
Текстът беше променен в края на миналата година в опит да бъдат пресечени формалните проверки на асансьорите след няколко фатални инцидента с такива съоръжения.
С промените беше предвидено асансьорните техници да имат удостоверение за извършване на такава дейност от председателя на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор, за да могат да бъдат вписани в новия регистър.
Такива удостоверения се издават на лица, които са вписани в Търговския регистър, имат нает персонал по трудово правоотношение, притежават необходимите условия и средства да извършват дейността и разполагат с необходимите стандарти и процедура за работа.
В Наредбата за безопасната експлоатация и технически надзор на асансьори обаче са добавени и допълнителни изисквания – лицата, които кандидатстват за вписване в регистъра трябва да имат поне двама наети асансьорни техници, офис и пряка телефонна линия, работни помещения и да осигуряват 24-часово аварийно обслужване, посочват в своето решение да започнат проверка от КЗК.
Именно изискванията за регистрация са лицата да разполагат с определени технически съоръжения, офис, работни помещения и персонал се разглеждат като възможност за ограничаване на конкуренцията.


Фратрия завърши годината с победа
Връчиха наградите „Доброволец на годината“ във Варна
19-годишен шофьор кара с 300 км/ч в София (ВИДЕО)
Призът „Спортист на Варна“ ще бъде връчен на 16 декември
EV стигат точка на необратимост през 2026, Европа и Китай ще се интегрират
САЩ: Европа рискува да бъде заличена, ако не се промени
Българската икономика нараства стабилно през третото тримесечие на 2025 г.
Природните бедствия са довели до силен ръст на имуществените застраховки у нас
ЕС търси Меркосур, за да се конкурира със САЩ и Китай, но предлага малко
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Детайлите на разследването за корупция в Украйна, водено от полицията, са като от драма на HBO
Ретроградният Меркурий приключи, 5 зодии си връщат късмета
В Китай: Брижит Макрон посети гигантска панда, родена във Франция
Трима са загинали при катастрофа край търговищкото село Дралфа