Главният архитект на София Здравко Здравков е спрял спорния строеж в с. Бистрица, който предизвика протест в селото, предаде bTV. Там късно снощи хората излязоха на улицата, за да спрат бетоновози, които според тях започват наливането на основите на незаконна сграда.
Конфликтът се е разиграл на централната улица "Черни връх", на която именно започва строителство на нов обект. Според протестиращите на място имотът е прехвърлен при съмнителна сделка, а излеят ли се веднъж основите, всичко ще бъде узаконено.
Според местните хора бетоновозите нямат разрешение и съгласувателно писмо с КАТ да затворят улицата. Обитателите на 20 къщи, както и всички тръгнали към Витоша, остават без път.
Както е установило разследване на bTV, имотът е реституиран с подправени документи от името на починали хора. Жалба срещу строежа също е оттеглена при съмнителни обстоятелства.
Арх. Здравков обясни пред телевизията, че при влязло в сила разрешение за строеж единственият начин за спирането му е протест в прокуратурата и именно това е направено. Причина за това е разминаване между проекта и приетия устройствен план. На база на становището на държавното обвинение ще се иска от строителния контрол да спре работата до решение на съда.
Той подчерта, че в момента комисия проверява обстоятелствата около реституцията и придобиването на имота.
Кметът на Бистрица Николай Гюров изрази мнение, че строителите са бързали толкова с наливането на бетона, защото според Закона за устройство на територията, при излети основи обжалването става значително по-трудно.


Конкурс на Обсерваторията във Варна е част от честванията по случай Международния ден на светлината
Дисципът на БФС обяви, че няма убедителни данни за расизъм на мача Черно море - Ботев
Варна предоставя спортната си база на клубове за 5 години
От понеделник две варненски линии минават на летни разписания
Хороскоп за 16 май 2026
Honda и Nissan може да подновят разговорите за обединение
Печелившите и губещите от срещата на върха на Тръмп и Си Дзинпин в Пекин
Китайската икономика започва поредно тримесечие с дивергенция на растежа
MARA: Абонатите вече използват много повече токени от преди
MARA: Енергията е ключ към AI
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
"Бъдещето: От образование до кариера" поставя фокус върху уменията, които ще определят пазара на труда
Какво става с Джена Елфман – една от звездните блондинки на 90-те?
МОК въвежда генетичен тест за пола на Олимпийските игри в Лос Анджелис
КЗП завежда колективен иск срещу електроснабдително дружество
преди 9 години Абе къде е Влади Калинов бе? *** и мошеника, сигурен съм че има пръст. Що имот на хората ограбиха с местните "брокери" -някои от тях с присъди и с мафията в Панчарево.... Друг е въпроса че и бистричани са..... явно просто никой от тях не е намазал иначе нямаше да се поколебаят да го препродадат и нищо отговор Сигнализирай за неуместен коментар