IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

С края на помощите заради пандемията американците все повече се тревожат за дома си

В началото на новата година ще са дължими 70 млрд. долара за неплатени наеми и битови сметки

17:30 | 13.12.20 г. 5
<p>
	<em>Снимка: Bing Guan/Bloomberg</em></p>

Снимка: Bing Guan/Bloomberg

Кларънс Хамър не очаква да задържи жилището си още дълго време. Наемателката му на долния етаж му дължи пропуснати наеми за близо 50 хил. долара за четиристаен апартамент, който притежава в Браунсвил, Бруклин. Без тези пари Хамър не може да плати хилядите долари, които дължи за отопление, топла вода и имотни данъци. През септември, след като изчерпал всичките си спестявания, той също спрял да плаща вноските по ипотечния си кредит, пише Ройтерс.

„Нямам никаква корпоративна подкрепа или каквато и да било застраховка. Всичко, което имам, е моят дом и явно ще го изгубя“, казва 46-годишният Хамър.

Собственици на имоти в Америка и техните наематели ходят по ръба на бръснача от девет месеца насам. Сега, когато Конгресът на САЩ е в задънена улица по втория пакет от мерки за стимулиране на икономиката, те попадат в нова жилищна пропаст – опасен период на пандемична безизходица на фона на изтеглянето и на последните спасителни мрежи.

В деня след Коледа увеличените помощи при безработица, които подкрепяха 12 млн. души и техните семейства, трябва да изтекат. В новогодишната нощ забраната в цялата страна на принудителните изгонвания от дома, наложена от Центъра за контрол и превенция на заболяванията, също трябва да изтече.

Ден по-късно ще бъдат дължими безпрецедентните 70 млрд. долара за неплатени наеми и битови сметки, сочат изчисления на главния икономист на Moody’s Analytics Марк Занди. Общо до 40 млн. души може да бъдат изложени на риск от принудително извеждане през идните месеци, показва изследване на института Aspen.

Голяма част от вниманието е насочена към наемателите. Но Стейси Джонсън-Косби, президент на Регионалния жилищен алианс в Канзас сити, казва, че над 40% от участвалите в допитване на нейната коалиция собственици на имоти, са заявили, че очакват да продадат жилищата си през идните месеци заради загубени доходи от наеми.

Тя допълва, че дребните собственици се страхуват да говорят открито от страх да не си навлекат гнева на групи за защита правата на наемателите, които настояват за отлагане на наемите и бомбардират собствениците с рекламни кампании, включващи техни снимки и барикади на жилищни сгради и местни съдилища.

„Те не разбират, че ако ни изтласкат от пазара и претърпим неуспех, фондове за частни капиталови инвестиции и компании от Wall Street ще изкупят имотите ни, точно както го направиха с жилищата след последния срив“, отбелязва Джонсън-Косби.

Пандемична безизходица

Втори пакет от стимули на стойност 908 млрд. долара, предложен от сенатори от Демократическата и Републиканската партия, набира привърженици във Вашингтон, но не е ясно дали президентът Доналд Тръмп ще подкрепи плана. Той включва само 25 млрд. долара в подкрепа на наемите, което е далеч по-малко от необходимите 70 млрд. долара през януари.

Избраният за президент Джо Байдън даде да се разбере, че ще подпише изпълнителна заповед в деня на встъпването си в длъжност за удължаване на мораториумите върху принудителните извеждания, както и други мерки за облекчаване на наемателите.

Но това не е решение за тежките 20 дни от януари между премахването на предпазните мрежи и встъпването в длъжност на Байдън, когато ще започне свободното падане. Икономисти твърдят, че този период на несигурност вече се е отразил негативно на икономиката и застрашава възстановяването ѝ, което проявява признаци на забавяне и връщане към рецесия.

Макар че Байдън вероятно ще очертае решенията на администрацията си през идните седмици, „реалността на място ще бъде много мрачна, тъй като хората ще загубят жилищата си в разгара на зимата по време на пандемия“, казва Занди. „Ще бъде много болезнено и опустошително. Ще има много хора, които ще изпаднат през пукнатините“, допълва той.

Ново изследване подчертава неотложността на ситуацията. Според него принудителните извеждания са довели до ръст на случаите на COVID-19 и на починалите.

Доклад от 30 ноември на университетски преподаватели установи, че в страната са регистрирани 433 700 случая на COVID и 10 700 починали, свързани с отмяната на мораториумите върху принудителните извеждания през лятото преди влизането в сила на забраната на национално равнище. Щатите, които са позволили мораториумите да изтекат, отчитат 2,1 пъти повече случаи и 5,4 пъти по-висока смъртност, казват изследователи от университета „Джонс Хопкинс“ и още четири висши училища.

Цената на жилищната нестабилност не е разпределена равномерно, като чернокожите, чиито работни места понесоха най-тежък удар по време на пандемията, съставляват 80% от застрашените от принудително изгонване хора в големите градове. Вероятността при тях да починат от COVID също е два пъти по-голяма в сравнение с белите.

Зомби имоти

Първоначално всичко изглеждало лесно. През май 2019 г. новата наемателка на Кларънс Хамър преминала през проверка на историята си и заявила, че ще води спокоен живот с възрастния си баща и приятеля си в апартамента за 3250 долара на месец.

Два месеца след като се нанесла, тя спряла да плаща пълния наем. Хамър опитал всичко – обадил ѝ се, изпращал ѝ съобщения, чукал на вратата ѝ, но без резултат. През август 2019 г. той поискал принудително изгонване. Но съдебното дело непрекъснато се отлага от март насам, когато връхлетя COVID-19 и съдилищата спряха работа.

След това наемателката му преотдала жилището на други хора, а Хамър не успява да прогони и тях. Той казва, че новите наематели опустошили подреденото някога жилище и че имало постоянна миризма на марихуана, а хора влизали и излизали от жилището през цялото денонощие. Хамър наблюдава всичко това, но е безсилен, нетното му богатство сега се превръща в зомби имот.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:38 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

5
rate up comment 1 rate down comment 1
Biso
преди 4 години
"През май 2019 г. новата наемателка на Кларънс Хамър преминала през проверка на историята си............. През август 2019 г. той поискал принудително изгонване. Но съдебното дело непрекъснато се отлага от март насам, когато връхлетя COVID-19 и съдилищата спряха работа."Заблудил съм се, че още сме 2019. :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 1 rate down comment 3
Biso
преди 4 години
"След това наемателката му преотдала жилището на други хора, а Хамър не успява да прогони и тях. Той казва, че новите наематели опустошили подреденото някога жилище и че имало постоянна миризма на марихуана, а хора влизали и излизали от жилището през цялото денонощие."На какво законово основание наемателя преотдава жилището на други хора?Имало е клауза в договора, която дава право на наемателя да преотдаде жилището или наемателя е извършил самоуправство? И къде е бил собственика, когато са се нанасяли новите наематели?"През май 2019 г. новата наемателка на Кларънс Хамър преминала през проверка на историята си............. През август 2019 г. той поискал принудително изгонване. Но съдебното дело непрекъснато се отлага от март насам, когато връхлетя COVID-19 и съдилищата спряха работа."Как може да се нанесеш в жилището през май 2019, да заведеш дело през август 2019, а делото да се отлага от марта същата година насам?Нещо хронологията никаква я няма или се е изгубила в превода.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 2
ing5rov
преди 4 години
изворът на гущерите е недостъпен за простосмъртните гои ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 2
sarcastic insinuatio
преди 4 години
ще си напечатат нови
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 2
ing5rov
преди 4 години
наближава жътвата за създателите на "пандемията".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още