Най-големите германски компании за предоставяне на интернет услуги ще кодират електронните съобщения на всички свои потребители.
Стъпката е отговор на надигналото се масово недоволство след разкритията на американеца Едуард Сноудън, че американските спецслужби следят масово електронните разговори на гражданите в редица европейски страни, сред които и Германия. По този начин германските концерни ще се опитат да защитят кореспонденцията на потребителите срещу програми за проследяване като Prism, Tempora, XKeyscore и Сие, предава DPA.
Защитата срещу следене ще бъде въведена от трите най-големи германски интернет оператори - Deutsche Telekom, GMX на United Internet и WEB.DE. Услугите им се ползват от около две трети от населението на страната.
Иницативата ще бъде стартирана през следващата година, но вече си има официално наименование: "E-mail made in German” и най-вероятно е по идея на правителството, което е и най-големият акционер в Deutsche Telekom.
„Шпионският скандал дълбоко възмути германското общество. Нашата нова инициатива е насочена към това да направим комуникациите в страната по-безопасни”, поясни главният изпълнителен директор на Deutsche Telekom Рене Оберман.
Междувременно навръх своя 10-годишен юбилей сайтът The Pirate Bay направи своеобразен подарък на себе си и на всички свои потребители, като предостави за свободно сваляне фирмения браузър PirateBrowser, базиран на Firefox Portable.
"Браузърът за заобикаляне на цензурата" е в комплект с клиента за мрежата Tor, а освен това включва някои допълнителни компоненти за лесен достъп до сайта The Pirate Bay в страните, в които достъпът до него е блокиран на държавно ниво: Обединеното кралство, Финландия, Дания, Северна Корея, Холандия, Белгия, Италия и Ирландия.
Достъпът до сайта се осъществява чрез множество "огледала" и прокси сървъри. В крайна сметка минималната база от торенти на The Pirate Bay, съдържаща само magnet-линкове, е с размер само 75 мегабайта, а разширената - 631 МВ.
И въпреки че PirateBrowser е създаден основно за достъп до тракера The Pirate Bay, той спокойно може да бъде използван и за достъп до други сайтове, които са блокирани в една или друга страна.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Акциите падат, доходността на облигациите се покачва заради инфлационни заплахи
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро