Една атака със софтуер за изнудване образува главоболия на глобалния бизнес. Това е втората атака в рамките на два месеца. Това демонстрира по впечатляващ начин колко лесно е за атакуващите да навредят на компании, като ползват уязвимости на остаряла технология.
Ето по-важните факти, които трябва да знаем за новия вирус Petya.
Какво представлява този вирус
По данни на Symantec той съществува поне от 2016 г. Създателите му обаче постоянно го модифицират и така го правят по-опасен за потребителите. Това е най-голямото затруднение пред спирането на разпространението на Petya. Новата версия е най-усъвършенстваната досега и почти сигурно ще зарази милиони компютри по цял свят.
Как се разпространява
Самият вирус използва специфична уязвимост в Windows, с която се инсталира в компютрите. След като това се случи, започва да криптира информацията в устройствата и да иска откуп от потребителите. Те виждат съобщение, че няма да имат достъп до данните си, докато не платят съответната сума.
Кои компании са засегнати
Petya засяга компютърните системи на големи и влиятелни компании. Рансъмуерът (софтуер, който изисква откуп - бел. ред.) вече създаде проблеми на няколко министерства в Украйна, но също и на руския петролен гигант „Роснефт“, конгломератът Mondelez, както и американският фармацевтичен концерн Merck. Сред жертвите са и френската компания Saint Gobain, руският стоманопроизводител „Евраз“, адвокатската кантора DLA Piper.
Има ли географско ограничение
Няколко фармацевтични компании в САЩ също потвърдиха, че са станали жертва на Petya. И поне засега изглежда, че вирусът не е ограничен до конкретен район или държава. Украйна понесе 80 процента от киберудара, но сериозно пострадаха и Италия, Израел, САЩ, Литва, Сърбия и Унгария.
Как да се защитим
Няма конкретен начин, с който да сте сигурни, че сте предпазени. Актуализирайте редовно приложенията си и извършвайте ежедневно проверки с антивирусен софтуер. Не отваряйте имейли от непознати хора и внимавайте какво съдържание изтегляте на компютъра.


Волейболните национали с нова победа в Лигата на нациите
Варненката Ива Стоянова спечели Европейския фестивал на шпага в Италия
Самолет се разби във Франция, 11 души загинаха
Хванаха за ден 39-ма шофьори с алкохол или наркотици
Мъж скочи от тераса и почина на място
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 2
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 1
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Автомобил се преобърна в река Смядовска, неправоспособен шофьор на 18 години загина
Цяла България светна в жълто за опасно време
"Прогресивна България" настоява за одит на пенсионните разходи
Ралица Асенова с "факти и неудобни истини" за казуса "Петрохан"
Синдикатите не харесват бюджета, КНСБ готви протест


преди 8 години мм на кой както му е кеф бе нали е демокрация, да се спасяват и да плащат, няма от 10 кладенеца да им нося вода кое какво е и за кво е ..... еми не карам кола не ми трябва на работа се ходи с колело или с транспорта, на колата само застраховки, бензини щели да забраняват дизела да хрантутиме само арабляците и руснаците, паркинги, винетки незнам си що си, то по-евтино ше ми е да си хвана някоя разпореттина барем ше върши нещо, я си гледат работата тия ако ше ходя някъде надалече със самолет, влак, рейс тва е ..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години аз не играя отдавна игрички, затова пък си играя на борсата тя повече ми дига кръвното ..... :)) иначе има доста български дистрибуции на линукс, то дефакто всеки може да си вземе кода и ако може и не го мързи да си го модифицира както му е кеф, но главната цел е за безплатното защо нали като го има да плаща човек на Майкрософта или Ябълките ?! .... Дори и С. Корея имаха няква тяхна преписана дистрибуция, а ей го със знаменце, петолъчки въобщеее корекомска работа и за десктоп сигур го има вожда ..... :))Red Star OShttps://en.wikipedia.org/wiki/Red_Star_OS отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Мише,квото и даим разправяш бате,няма оправия.Аз от 8год ползвам линукс,на колко хора съм казал само майка ми се съгласи да го ползва и от тогаваедин път не ме е викнала да оправям нещо.А преди, преинстал всяка год.Ползвам и аз кат теб Минт,ползвал съм и убунту и манджаро-мн добро базирано на Арч.А пък тия дет реват за спец софт са сигур 1%,ами останалите калъфи.Ние нали сме добре,няма вирус ,няма бъг,няма лаг,кеф .Аз даже на минт пуска по някой лев дарение от време на време щот хората бачкат яко и заслужават.Пък как ти завиждам ако знаеш че не караш кола :-) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години тоз пък я си ебби путтката леллина ве каииш ... :)) ИНВЕСТОРА , ЩО НЕ ЗЕМЕТЕ ВИЕ ДА СИ *** МАЙКАТА *** НЕКАДЪРНА!?? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години ХА ИНВЕСТОРА , ВИЕ СТЕ БОЛНИ ЦЕЛИЯТ ВИ ЕКИП ЯВНО И ДА С ТИЯ НОВИТЕ ВИ МАЖОРИТАРИ ,ЩЕ СТАНЕТЕ ОЩЕ ПО БЕДНИ ОТ КОЛКОТО БЯХТЕ !??? ЗАТОВА И НЯМА ДА ИМА ЗАПЛАТИ И ЩЕ ИМА ТАКИВА ФИРМИ КАТО ВАС.. НАПЪЛНО НЕНУЖНИ .. С КАКВА ТОЧНО УСЛУГА ВИЕ НИ АНГАЖИРАТЕ ????СМЯХ НА ПАРЦАЛИ С ПОТРЕБИТЕЛИТЕ ,КОИТО ЯВНО ПОДДЪРЖАТЕ !?/? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Да ви се похваля до сега не бях губил пари от компютърен вирус, ама Петя ми разказа играта :) Един от големите ми доставчици от Полша, вече втори ден е леш, цялата система........ добре че има алтернативи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години лично аз играя игри на линукс с Wine. Много съм тествал, щото ми е интересно. Да Стиима си го има, но с Wine тръгват много игри, почти всичко което е на DX9. Има счетоводен/складов софт за Линукс, и то правен от българи. https://vladster.net/en/downloads/ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години тоз пък я си ебби путтката леллина ве каииш ... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години ДАЖЕ ДА ВИ БЕСИ ЧОВЕК НЕ СТАВАТЕ , А ВИЕ ЗА ЧОВЕШКИ СЪЩЕСТВА СЕ ИМАТЕ!??? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Ади ВЕ, ти ЩЕ ГОВОРИШ ЗА ЮНИКС , АМЕРИКАНСКА РАЗРАБОТКА ЛИ , АМИ НАЛИ НА НЕЙНА БАЗА СА ПЪРВИТЕ СИСТЕМИ В АРМИЯТА НА САЩ !???? ЕЙ ЦЯЛ ЖИВОТ СТЕ НЕОБРАЗОВАНИ И НЕКАДЪРНИ АМА ИНАЧЕ ОТ ВСИЧКО РАЗБИРАТЕ !??? Е КЪДЕ И КАК СА ИЗМИСЛЕНИ ТОГАВА И НА ЧИЯ БАЗА ПРОТОКОЛИТЕ НА ДНЕШНИТЕ УЕБ САЙТОВЕ И ПРАГРАМНИ ЕЗИЦИ , ОЩЕ 60-ТЕ ГОДИНИ САЩ ИЗМИСЛЯ ЮНИКС КАТО ВОЕННА РАЗРАБОТКА .????РУСИЯ КОГА ЩЕ СЕ СЕТИ ,ЧЕ ОТ ВОЕННИТЕ РАЗРАБОТКИ НА ФАЩ ИМАМЕ ИНТЕРНЕТ И ВИНОТО СИ РАБОТИ ЗА ИГРИ ЗАВИСИ КАКВА ПЛАТФОРМА СИ ИЗПОЛЗВАЛ КАТО ДЕБИАН ПРИМЕРНО !?? ДА НЕ ГОВОРИМ ,ЧЕ ЛИНУКС Е ИЗМИСЛЕН ОЩЕ 1979 ГОДИНА ОТ ЛУНУС ТОРВАЛДС ,ВЪРХУ РАЗРАБОТКИ НА ЮНИКС СИСТЕМЕН ЕЗИК И ОПЕРАЦИОННА СИСТЕМА!??? А КОЛКО СИ *** ИМАШ ЛИ ПРЕДСТАВА!?? отговор Сигнализирай за неуместен коментар