Правителствата на различните държави не би трябвало да имат достъп до кореспонденцията на компаниите, коментира в ефира на Bulgaria On Air Евтим Тренков, дилър в „Елана трейдинг“. Той уточни, че големите компании на пазара на облачни услуги са американски и потребителите им са длъжни да се съгласят с изискването, че тяхна информация може да бъде потърсена от властите на САЩ от съображения за сигурност.
„С използването на облачни услуги компаниите пестят от инвестиции в хардуерна инфраструктура. От тях в момента се възползват предимно по-малки фирми. По-големите все още купуват собствени сървъри и правят други инвестиции в тази посока. Обяснението е, че техният бизнес е по-комплексен и загубата на един документ би могъл да блокира работата на цели отдели“, коментира Тренков. В този смисъл според него, държавният сектор в никакъв случай не би следвало да разчита на такъв тип услуги.
Бизнесът с облачни услуги има голям потенциал за ръст, коментира дилърът от „Елана Трейдинг“. Прогнозите сочат, че към 2016 пазарът на облачни услуги ще бележи средногодишен ръст между 26 и 34%.
„Работата на компаниите, които ги предлагат, ще е насочена към осигуряване на по-голяма сигурност“, обясни Тренков. Той посочи, че „за момента основните потребители са американски и канадски корпорации. В България предимно частни лица се възползват от облачните услуги, заради по-лесния достъп до документи през различни устройства“.
Според Тренков въпрос на време е да бъде създадено глобално законодателство в областта на споделянето и достъпа на информация в интернет. „Самият пазар ще наложи това изискване“, категоричен е дилърът от „Елана Трейдинг“.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин проведе кризисна среща заради украинските атаки, засегнали доставките на горива
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина