В Индия поне засега няма да има магазини на Apple, след като финансовото министерство на страната отказа подаденото от концерна искане и няма да даде нужното специално разрешение. Това е ключово решение за позиционирането на американската марка на един пазар, доминиран от местни доставчици, коментира Ройтерс.
В Индия чуждестранните фирми имат право да изграждат собствена продажбена система, която им принадлежи напълно, само при определени условия. Така например там трябва да се продават само продукти от една-единствена марка и поне 30% от продуктите или компонентите им трябва да са произведени в Индия. Apple не покрива тези критерии, тъй като засега няма производствени бази в страната.
Ето защо компанията искаше да се възползва от едно извънредно правило, въведено от ноември 2015 г. То позволява на компаниите да откриват локални магазини, без да имат местни доставчици, ако ще продават особено технологично усъвършенствани продукти.
„Условието за изключение е все още много скорошно, ние сме още предпазливи с него", заяви говорител на министерството, цитиран от Ройтерс. Властите искат да се избегне възможността редица технологични компании да се възползват от това правило. Източник на агенцията твърди, че американската компания не е предоставила достатъчно доказателства, с които да оправдае включването си в това изключение.
Apple в момента продават в Индия само около два процента от всички iPhone, но делът нараства бързо. През първото тримесечие на 2016 г. приходите от продажбите се увеличават с 56% в сравнение със същия период на миналата година.
Само преди няколко седмици стана ясно, че Индия отхвърли друго искане на Apple - да внася и продава поправени стари телефони с марката iPhone на втория най-голям пазар на мобилни устройства. По този начин страната нанесе удар на плановете на технологичния гигант да се насочи към потребителите, които не могат да си позволят по-скъпи телефони.
През миналата седмица пък главният изпълнителен директор на компанията Тим Кук осъществи пътуване в Индия, за да се срещне с министър-председателя Нарендра Мори. Базираната в Купертино, Калифорния, компания обяви, че ще създаде в Бангалор център за развитие на приложения за операционната си система iOS, наречен iOS App Design and Development Accelerator, като се планира той да бъде отворен в началото на 2017 г.


Басейнова дирекция: Българското крайбрежие е чисто, без замърсяване от нефтопродукти
Черноморец привлече футболист от Фратрия
200 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Варна ще бъде домакин на международен турнир по билярд
НСИ: Над 600 хил. души в активна трудова възраст мързелуват
Дронове експлоатират сляпо метеорологично петно с военно и търговско приложение
Технологичният бум в Китай не спира забавянето на икономиката
Защо Европа се затруднява да възстанови газовите си резерви преди зимата
Марк Шорт: Демократите предлагат платформа, за която избирателите да гласуват
Ребека Бабин: Китай е най-важният фактор на пазара на петрол в момента
Нов Koenigsegg с 1600 коня получава невиждана досега трансмисия
Изрядните шофьори на Volvo ще плащат по-малко за застраховка
Ferrari направи уникат с 1000 к.с.
Най-продаваният Opel в историята стана на 35 години
Ретро Lambo и Porsche от Louis Vuitton – най-големите хитове на Monterey Car Week
Мъж събуди полярна мечка със сирена, глобиха го
Индия отказа Су-57, а Москва отново го обяви за "без аналог"
Българските храни губят битката на собствения си пазар
Стилияна Николова спечели сребърен медал на Световното по художествена гимнастика
Хакер твърди, че е откраднал данни от Министерството на отбраната на България