Жилищата в повече от половината от 70-те най-големи града в Китай, наблюдавани от правителството на страната, поскъпват през септември на месечна база. Това е първото повишаване на цените на имотите за период от седемнадесет месеца и е в резултат от намаляването на ограниченията за покупката на жилища и понижението на лихвените проценти, предава Bloomberg.
Цените на новите жилища се повишават в 39 града, докато месец по-рано поскъпване имаше в 35 от тях, сочат данните на Националното статистическо бюро на Китай, публикувани днес. В същото време цените на жилищата бележат спад в 21 от градовете. За сравнение, през август в 25 от населените места беше отчетено поевтиняване на имотите.
Възстановяването в ценовото равнище през миналия месец е подкрепено от снижаването на лихвените проценти, което започна през миналия ноември, и намаляването на ограниченията пред собствеността. С тези действия правителството на Поднебесната империя се опитва да се справи с най-слабия ръст на икономиката на страната от 2009 г. насам.
За да продължи с подпомагането на ръста в по-слабо развитите региони, Китай намали изискванията за първоначалния депозит за купувачите на първо жилище в тези части на страната за пръв път от пет години. Ходът беше направен на 30-ти септември и е опит за съживяване на инвестициите в имоти, които се отразяват негативно върху икономическия растеж.
„Цените в повечето от второстепенните градове преодоляха спадовете миналия месец, след като политиките за насърчаване на пазара започват да дават ефект ", казва Бай Янюн, директор на изследванията в SouFun Holdings Ltd., преди публикуването на данните. "Въпреки това е малко вероятно да видим повишение в цените във всичките 70 града през следващата година. Все още има големи запаси в градовете, в групата на третите и четвъртите по големина населени места“, допълва той.
Цените на новите жилища в южния бизнес център Шънджън се покачват с 4% на месечна база през септември, което е по-бавно от ръста от 5,1%, който записаха през август. Шанхай изостава от Шенджен с ръст в цените от 1,6% и така заема второто място по темп на прираст в страната. Поскъпването на имотите във финансовия център на Китай е подкрепено от решението на градската управа от този месец да спре търговете със земя в опит да овладее пазара.
В Пекин цените на жилищата се покачват с 0,9%, за да запишат по-слаб темп на ръст от предходния месец. Същевременно имотите в Гуангжоу поскъпват с 1,4% на месечна база, което е повече от отчетеното през август.
В национален мащаб ръстът на цените отслабва, въпреки че в най-големите градове тенденцията се смекчава. Силните продажби в периода май-август, които последваха след облекчаването на правилата за продажбите през март, помогнаха за по-голямо търсене, което според някои анализатори е трудно да се поддържа.
„Хората, които не си купиха имот по време на забавянето на пазара през миналата година, навлязоха след като властите намалиха прага на собственост през март и това накара цените в големите градове да скочат рязко “, посочва Янюн.
Китай не включи най-големите градове като Шънджън, Пекин и Шанхай, когато на 30-ти септември намали депозита за покупка на първо жилище в опит да подкрепи пазара.
Някои анализатори не са убедени, че правителствените стимули са достатъчни, за да се съживи растежа. Инвестициите в имоти са нараснали със само 2,6% през първите девет месеца на 2015 г. спрямо същия период на миналата година.
„Ефектът от мерките утихва “, посочва Нин Джинбиен, анализатор, занимаващ се с имоти в China International Capital. „Това, което правителството прави, е да предотврати прекалено рязкото спадане на инвестициите и да омекоти внезапното забавяне. Стимулирането на пазара на имоти с надеждата да се съживи икономическият растеж не е прагматична цел “, допълва той.
В същото време продажбата на къщи за целия Китай записва увеличение от 16% на годишна база, показват изчисленията на Bloomberg на база данните на китайската статистика. Запасите от непродадени нови жилища се покачват с 13% до 425 млн. кв. м. към края на септември.
На годишна база цените на жилищата се увеличават в 12 града през септември, докато през август броят им беше девет. Жилищата в Шънджън поскъпват с 38%, което е най-бързият темп, измерен на годишна база, от 2011 г. насам, когато статистиката промени начина на изчисляване на данните.
Средната цена в 70-те града се покачва с 2% през септември в сравнение с август, отчитайки ръст за пети пореден месец, сочат още изчисленията на Bloomberg. Цените на вече съществуващите жилища са се повишили в 39 града в сравнение с 43 града през август. Те се понижават в 18 града и остават без промяна в 13.


Русия сваля стандарта на горивото в кризата
Закопчаха петима мъже с дрога във Варна
РЗИ : Възрастните, децата и хронично болните са най-застрашени в жегата
Йотова стана "Доктор хонорис кауза" на церемония в БАН
Радост за пенсионерите: НОИ изплаща актуализираните пенсии на 7 юли
Великобритания разширява военните способности с дронове, AI
Торстен Слок очаква ЕЦБ да вдигне лихвата през септември
България е плаха пред европейските институции, бизнесът не знае как работят
Руиз-Хернандес: Панамският канал е успешен бизнес модел, част 2
Руиз-Хернандес: Панамският канал е успешен бизнес модел, част 1
21 ключови факта за новото BMW X5
Швед направи 16-цилиндров двигател от четири мотора Volvo
Как се раждат безшумните гуми
Защо изчезнаха красивите емблеми от предния капак
Новият робот на BMW се оказа стряскащо хуманоиден
Задържаха румънец, призовавал към убийства, палежи и екстремистко насилие
Най-кошмарният супергерой? Хлебарка с водолазен костюм
Криза в британския флот: готовността на бойните подводници отново е нулева
Тайните на средиземноморския интериор
"Възраждане": Незаконното строителство в Цигов чарк не може да бъде прикрито
преди 10 години ясно пише "подпомогнати от правителствените мерки"!изтървана е само думичката "временни", но пък ще се загуби необходимия ефект от засилване вярата на маймунакис :))а ако маймунакис спре да вярва, ще се усети :))))))))))))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар