От гледна точка на политическата ситуация в Европа има повод за оптимизъм на валутните пазари, защото върлият популизъм беше отбит временно и за момента изгуби позиции, което е добре. Това заяви трейдърът Пламен Пейчев в предаването Invest/Or по Bloomberg TV Bulgaria.
"Но все още опасенията пред еврото остават от гледна точка на устойчивост на икономическия ръст, тъй като в северната част на Eвропа такъв има. В южната периферия на Европа той не е толкова подобрен. Все още безработицата остава доста висока. Картината в Италия не е никак добра именно заради високата безработица и много голям дял на дълга спрямо БВП. Вече 9 години откакто Италия е в криза, няма изгледи за подобрение, посочи Пейчев.
Коментирайки по-ведрата реторика от страна на Европейската централна банка (ЕЦБ), Пейчев изтъкна, че има подобрение, но не може да се каже, че тотално сме загърбили лошото и няма никакви опасности. "Не трябва да забравяме, че има и някакви рискове заради южната периферия на еврозоната", допълни той.
"Очаквам ЕЦБ постепенно да оттегли своята подкрепа и да спре да изкупува облигации. Това ще доведе до някакво поскъпване на еврото, но не може да се каже, че това ще дойде много скоро. Няма как да сме и оптимисти за много голямо поскъпване на еврото. Не е и нужно то да поскъпва много, защото това би довело до влошаване на възможностите за износ на европейска продукция извън Европа", каза още експертът.
Пейчев не очаква рязко поскъпване или поевтиняване на долара поради няколко причини. "От една страна новият президент Доналд Тръмп има интерес от евтин долар, за да се отварят нови работни места и за да се улесни износът на американска продукция навън. От друга страна, той обещава по-ниски данъци, реформи, инвестиции в инфраструктура, които биха довели до поскъпване на долара. Така че неговото желание доларът да поевтинее и неговият вербален натиск върху долара контрастират с неговите обещания за политиката. Мерките за постигане на ръст на икономиката биха довели до поскъпване на долара, колкото и да не му се иска", обясни Пламен Пейчев.
Целия разговор с още коментари за китайския юан, японската йена, както и за златото вижте във видеото:


Мъж паркира Ferrari на балкона си, общината го прибра с кран (ВИДЕО)
Кметът на Варна протестира срещу правителството в Берлин (СНИМКИ)
35 пияни и дрогирани шофьори спипа КАТ за ден
30 души са задържани на протеста в София
Зафиров доволен от държавните институции
САЩ и Катар може да създадат свръхпредлагане на LNG на европейския пазар
Забраната на социални медии в Австралия няма да спаси децата
Криптотърговците търсят допълнителна защита, тъй като отвличанията растат
Банковото финансиране за сектори със структурни проблеми у нас може да намалее
Шансът на българския бизнес е в иновации за по-ниски разходи за труд и енергия
Мъж паркира Ferrari на балкона си, за да разбере, че Виена не е Дубай
С кого ще се конкурира новата суперкола на Toyota
Основните прилики между класическото Renault 5 и новото ЕV
Блокче глина може да направи чудеса при почистване на автомобила
Citroen направи щур ван със спалня и киносалон
Мерц: Предстоят още преговори за мира в Украйна
Да говориш за здравето на Тръмп е... държавна измяна
Германският принц Хайнрих XIII Ройс: Не съм терорист
Вижте стилната коледна картичка на принцеса Шарлийн, принц Албер и близнаците им