Българската икономика е класически пример за малка, отворена икономика и тя е силно зависи от това какво става около нас, включително и от глобалната икономика, но най-вече от европейската. Логично е българската икономика да следва цикъла на по-бавен растеж. Това коментира в ефира на Bloomberg TV Bulgaria икономическият анализатор д-р Емил Калчев.
Той е категоричен, че потреблението ще остане водещ фактор за българската икономика и уточни, че то е нараснало с 6% само за 2018 г.
Потреблението формира близо две трети от БВП и е най-големият агрегат от страна на търсенето, коментира още анализаторът.
"В България кредитът е евтин, лихвите по депозитите са ниски и населението предпочита да потребява, отколкото да спестява. Свидетели сме и на глобално увеличение на заплатите. Тази година се очаква те да нараснат с повече от 8%, каквото бе положението и през 2018 г. Липсата на квалифициран персонал води до това, а то от своя страна подхранва потреблението", коментира Калчев.
Той посочи още, че липсата на работна ръка обаче е вид спирачка пред растежа. „Това налага ограничения сега и в перспектива. Човешки капитал се формира трудно и бавно. Пред образователната система също има пречки. Ако младите биват въвлечени в трудовия процес, това би оказало своето положително въздействие", добави той.
Вижте още във видеото.


Какво ще бъде времето в събота?
Демерджиев тръгва на обиколка по областните дирекции на МВР
Плодовете и зеленчуците с голям скок в цените през първото тримесечие
Дърво падна на улица "Георги С. Раковски" във Варна
Ремонтът на ферибота в Белослав приключи по-бързо
Toyota подава документи за завод на стойност $2 млрд. в Тексас
Р. Драганов: Giro d’Italia показа България като модерна туристическа дестинация
Си приветства новите отношения със САЩ след срещите с Тръмп
Българските брандове ще победят бързата мода със своята култура и ценности
Д. Събев: Мерките срещу инфлацията ще доведат до повишение на цените
Дилъри на Toyota бият тревога за недостиг на масло
Тези марки и модели крият най-голям риск от повреда
Архитектът на електрическата революция напусна BMW след 35 години
Какви слабости крие Toyota RAV4 (XA40)
Euro NCAP алармира за опасен дефект в популярен китайски модел
МВР: Не се очаква блокиране на "Кулата" заради протеста в Гърция
Coca-Cola HBC Academy разкрива тайната на успешните продукти и кампании
Напрежение в Гърция: фермери блокираха пътя Серес-Солун
Лятна промяна у дома с HomeMax - Един дом, много идеи
Демерджиев за случая “Петрохан”: Има нови факти