Вече има напрежение сред поддръжниците на кандидат-президентите в САЩ. Ако един от двамата кандидати - Доналд Тръмп или Джо Байдън, не признае вота, може да се стигне до по-сериозни, включително на някои места въоръжени конфликти. Това каза проф. Здравко Попов, философ, дипломат, президент на Институт за публична политика, в предаването “Светът е бизнес” по Bloomberg TV Bulgaria.
“Изборните резултати до момента потвърждават становището, че Америка е разполовена на две и все още не е ясно превес на коя от двете половини ще бъде осъществен”, посочи Попов.
“Битката е доста ожесточена и тя е между две идеологии, две различни икономически и външнополитически идеологии”.
Според Попов икономическите причини са в основата на разделението в САЩ. Той обясни, че това се дължи на факта, че голяма част от печалившия и прогресивен бизнес беше изнесен от страната поради ниската цена на труда или добрите данъчни условия в други части на света, което е сериозен удар за средната класа в Америка.
“Тръмп се опита да се пребори с всичко това, но това е една тенденция, която може много трудно да бъде преодоляна”, смята Попов.
Денят на изборите в САЩ: Икономиката, Covid и расата разделят американския електорат
Гостът отбеляза, че Тръмп е направил всичко възможно да възстанови производства и да октрие нови работни места в САЩ в рамките на три години от мандата си.
“Ако не беше пандемията, вероятно изборите нямаше да са толкова оспорвани и Тръмп щеше да спечели със сравнителна лекота”.
“Тръмп дойде с по-скоро почерка на по-стар тип американски консерватизъм, който бихме могли да видим в лицето на хора като Бари Голдуотър, частично Роналд Рейгън", каза още Попов.
"Ретроконсерватизмът в голяма степен се оказа адекватен на интересите и желанията на голяма част от американските граждани”.
Видеа с всички гости на предаването “Светът е бизнес” гледайте тук.


Доказано - някои нови коли не изкарват и 100 000 км
Прогноза: Цените на имотите във Варна няма да паднат
16 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Как реагираха партиите след оставката на президента?
В отлична форма: Путин се потопи в ледени води за Богоявление
Младежи разработват зелени решения за градските горещини
Мерц се стреми да озапти Макрон в реакцията на заплахата от мита на Тръмп
МВФ: AI и търговията са рискове за солидните перспективи за глобален растеж
Раждаемостта в Китай достигна най-ниското си ниво от 1949 г. насам
Румен Радев подава оставка като президент на България
Най-мощният Land Cruiser 300 идва в Европа, но няма да е за всички
Половината коли в България са дизелови
Eто го новото Volvo EX60
Eдин скрит, но съществен недостатък на BMW E60
Porsche 918 Spyder удари рекордна цена на търг
Зоуи Салдана го направи: Вече е най-касовата актриса в света ВИДЕО
Какво ви очаква в любовта тази седмица?
Откриха над 140 кг наркотик в камион на ГКПП Капъкуле, влязъл от България
България може да въведе дигиталния портфейл до края на 2026 г.
Политологът Слави Василев влиза в политическия проект на Радев
преди 5 години Който и да дойде след Тръмп ще е по-лош,САЩ са така забатачени в проблемиче оправия няма. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Кои обещания реално изпълни Тръмп:1. Беше обещал да НАМАЛИ харчовете вместо това той ги увеличи драстично и дългът се увеличи с 50% - т.е. пълен провал2. Беше обещал да построи стена на границата, а почти нищо не направи освен планове и няколко километра - т.е пълен провал3. Беше обещал да върне правото на всеки щат сам да определи дали да признава гей бракове и тук нищо изпълнено4.Беше обещал да изчисти неоконсерваторите троцкисти от ЦРУ, Пентагона и не само, че нищо не направи, а напълни администрацията си с такива мекерета лъжливи и като Болтън и като Макмастър.5. Беше обещал да върне поне част от загубената индустрия обратно от Китай - нищо подобно не се случи разбира се.6. Беше обещал да спре с международните интервенции - нищо подобно не се случи обаче7. Беше обещал да спре технологичните гиганти от опитите им за цензура на неудобните - абсолютно нищо не направи срещу тях, дори опит нямаше тукЛогично е когато предадеш подръжници както безсрамно направи Тръмп да си ходиш. Тръмп се оказва, че е същия продажник като родните "десни" предатели като желев, костов, стоянов, атанасов, рада дълбоката и останалите "сини" комунисти. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Айде глупостите да си ги разтоварваш другаде! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Стискат на Байдън, щот са пълни ***. Ако той спечели следващата война ще е в Европа и то Източна, най вероятно на Балканите. А може би на пeдераския запад точно това е целта. Хората са казали: не пали плевнята на комшията, щот ще изгори твойта къща. отговор Сигнализирай за неуместен коментар